fbpx

Pompliano: założę się, że Facebook tworzy najczęściej używany produkt związany z branżą kryptowalut

Anthony Pompliano z Morgan Creek zadeklarował, że “założy się”, iż “Facebook tworzy najczęściej używany produkt związany z branżą kryptowalut”.

W odpowiedzi na tweeta Mike’a Dudasa (założyciela The Block), który napisał o tym, że Facebook zatrudnia programistów blockchain bez jasnych objaśnień dot. specyfikacji stanowiska, Anthony Pompliano z Morgan Creek zadeklarował, że “założy się”, iż “Facebook tworzy najczęściej używany produkt związany z branżą kryptowalut”.

Jak spekuluje Pompliano, biorąc pod uwagę rozwój platformy Facebooka, jest tylko kwestią czasu zanim firma wyłoni się znienacka by nagle zdominować całą branżę kryptowalut i blockchain.

Czyżby?

W sierpniu 2018, pojawiły się wzmianki o tym, że największy portal społecznościowy na świecie planuje stworzyć projekt kryptowalutowy oparty o blockchain Stellar. Plotki miały związek z pojawieniem się specjalnego zespołu, w strukturach organizacyjnych firmy, który miałby skupiać się wyłącznie na blockchainie i kryptowalutach. Mimo, że Facebook stanowczo zaprzeczył tej pogłosce, przeznaczenie oraz kierunek prac zespołu dedykowanego blockchainowi w Facebooku nadal pozostaje niejasne.

Oprócz ciągłego zatrudniania programistów blockchain, dodatkowym, ciekawym elementem tej układanki jest ostatnia sytuacja związana z Davidem Marcusem – dyrektorem blockchainowego oddziału w Facebooku. Marcus, zrezygnował ze swojej pozycji w zarządzie Coinbase, jako powód podając konflikt interesów.

Jak zawsze, zapał entuzjastów studzony jest przez sceptyków. Ci drudzy mówią o tym, że Facebook ma wystarczająco dużo problemów na głowie i nie ukazał jeszcze żadnych oficjalnych planów (litepaperów, whitepaperów itd.), które jednoznacznie wskazywałyby na to, że cała platforma Facebooka lub chociażby jej część miałby w przyszłości korzystać z technologii blockchain.

Cóż, w związku z ostaniami wydarzeniami, w wyniku których dostępy do potencjalnie 50 mln kont Facebooka zostały wykradzione, możemy podejrzewać, że Facebook faktycznie eksperymentuje nad zastosowaniami technologii blockchain. Biorąc pod uwagę aktualne działania blockchainowego zespołu Facebooka, wygląda na to, że na pierwszy rzut niekoniecznie będzie to od razu coś dużego, z potencjałem na ogromną branżową rewolucję (równocześnie z ryzykiem na dużą klapę na otwartym rynku) – bardzo prawdopodobne, że będzie to bardziej zachowawcze i konserwatywne rozwiązanie.

Wracając do spekulacji Pompliano

Jednakże, Pompliano słusznie zauważa, że zespół Facebooka nie jest czymś co należy traktować pobłażliwie. Według niego, Facebook nie raz dowiódł już, że potrafi tworzyć sprawdzone rozwiązania dla rynku masowego. Według niego, stawia to portal społecznościowy “Fb” na pole position, wśród gigantów dysponujących odpowiednimi zasobami na zwojowanie za pomocą blockchaina i/lub kryptowalut rynku masowego.

Pompliano tak uzasadnia swoje spekulacje:

“Wierzę, że mają oni najwięcej usług i produktów, z których korzysta ponad 1 mld użytkowników, spośród wszystkich firm. Historycznie, wyprzedzili wszystkich (…). Obstawianie przeciwko Davidowi Marcusowi, Kevinowi Weilowi, Morganowi Bellererowi, Zuckowi, Chrisowi Coxowi oraz wzrostom Facebook, to szaleństwo. Pojadę za tą załogą, kiedykolwiek nastąpi dzień stworzenia, startu i skalowania usług i produktów. Zapytajcie ich konkurentów, jak poszło ostatnim razem.”

Warto również wspomnieć o doniesieniach serwisu informacyjnego “Cheddar” z maja 2018. Jak wspomniał portal newsowy w tweecie:

“Facebook eksploruje możliwości stworzenia swojej własnej kryptowaluty, która zasiliłaby cyfrowe płatności dla 2 mld użytkowników (platformy Facebook).”

Jednakże, Facebook nie odniósł się do tych informacji.

Na obecną chwilę, wizja zastosowań blockchaina i/lub kryptowalut wewnątrz platformy Facebook czy jakimś nowym zewnętrznym produkcie lub usłudze, wciąż pozostaje tajemnicą. Niezależnie od tego, czy Facebook w całości przerzuci się na blockchain czy początkowo oprze o niego chociażby swoje emoji, gdy gigant social mediów w końcu ogłosi swoje rozwiązanie, będą to huczne wieści nie tylko dla branży kryptowalut.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,901.91
ethereum
Ethereum (ETH) $ 251.98
ripple
XRP (XRP) $ 0.391080
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 407.49
eos
EOS (EOS) $ 6.25
litecoin
Litecoin (LTC) $ 90.53
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.62
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.129684
cardano
Cardano (ADA) $ 0.081886