fbpx

Polski projekt HashCard zawinął się z ponad 17 mln zł?

HashCard to polski projekt, który był w trakcie przeprowadzania ICO. Niestety wygląda na to, że był to scam, a jego twórcy – Karol Kozłowski i Paweł Goch – wyparowali. W dodatku są przesłanki, że stoją oni za atakiem na giełdę EtherDelta w zeszłym roku.

HashCard to kolejny przedstawiciel projektów typu „kryptowaluty + karta debetowa” i nie wyróżniał się niczym specjalnym. Ładna stronka, roadmap, white paper na kilkanaście stron, weryfikacja tożsamości inwestorów, doradcy, jawne nazwiska zespołu… Zostali nawet ocenieni przez ICO Bench na 4,5/5.

Podejrzenia padły przy publikacji materiałów oraz zdjęć, na których widniało nieaktualne już logo MasterCard. Ponadto twórcy twierdzili, że podpisali umowę z azjatyckim bankiem (nie chcieli ujawnić jego nazwy), a pierwsza partia kart miała zostać wkrótce wysłana do ich właścicieli. Ale nie została.

Oprócz tego inwestorzy byli zapewniani, że kryptowaluta pojawi się na Binance, później jednak jeden z pracowników giełdy wydał oświadczenie na Twitterze:

„@hashcard, Nielegalnie używacie logo Binance na stronie http://hashcard.io i twierdzicie, że w przyszłości wasza kryptowaluta znajdzie się na naszej giełdzie, co jest nieprawdą. Usuńcie nasze logo ze swojej strony i wystosujcie publiczne wyjaśnienie. W przeciwnym razie nie pozostaniemy bierni”.

HashCard około 2 tygodnie temu nawiązał współpracę z projektem Bancor, lecz po wyżej opisanych wydarzeniach ten postanowił zerwać partnerstwo. Podobnie skończyła się współpraca z doradcami.

Wymówki i tłumaczenia

Oto tłumaczenie oświadczenia, które pojawiło się na stronie projektu:

„ICO jest ZAWIESZONE! Trolle i fudderzy dopięli swego. Najpierw zaspamowali Bancora, co skończyło się anulowaniem dodania naszego projektu. Osoby, którzy otrzymały swoje karty, ujawniły nazwę banku, przez co ta sama grupa fudderów zaspamowała również jego. Bank wstrzymał wszystkie karty i oświadczył, że na razie nie powinniśmy przyjmować nowych klientów. Cofnęliśmy wszystkie przesyłki z kartami i zablokowaliśmy te karty, które zostały wcześniej aktywowane. Jest nam niezmiernie przykro, że jesteśmy zmuszeni dzielić się z wami takimi złymi wiadomościami, ale taka jest kryptowalutowa rzeczywistość. ICO zostaje zawieszone. Jeśli jesteś jednym z inwestorów, odwiedź nasz temat na bitcointalk i napisz »dziękuję«. Dokładamy wszelkich starań, żeby jak najszybciej do was wrócić. Dziękujemy za cierpliwość”.

Ostatni kontakt firmy miał miejsce 16 maja, od tamtej pory cisza. Ze strony projektu zniknęły informacje o zespole oraz doradcach (zachowała się jednak kopia na web.archive.org), a jeden z założycieli, Paweł Goch, usunął swoje zdjęcie na profilu LinkedIn. To jednak nie wszystko. Analiza smart kontraktu projektu prowadzi do ciekawych wniosków.

Oto adres smart kontraktu tokena HashCard -> 0x14eae1322abcadf490bc6ebd6a821a86373e20c4

Po kliknięciu na niego w polu „Contract” możemy zobaczyć adres, który go utworzył („Contract Creator”). Jest to 0x512f7563ff14A008ad7919Cb6Ce503E4CaD9F8B2. Jak pokazuje historia transakcji, został on wcześniej zasilony z adresu 0x563b377A956c80d77A7c613a9343699Ad6123911. Po przejściu do zakładki „Comments” naszym oczom ukazują się rozpaczliwe prośby okradzionych użytkowników EtherDelta o zwrócenie skradzionych środków (sprzed kilku miesięcy).

Prokuratura została już zawiadomiona, a tymczasem sprawcy prawdopodobnie upłynniają skradzione kryptowaluty na giełdach.

Warto zapoznać się z podstawami analizy fundamentalnej projektów ICO, aby nie paść ofiarą tego typu nadużyć.

Źródła:
https://hashcard.io/ (obecnie nieaktywna)
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?t=29183
https://bitcointalk.org/index.php?topic=3365068.0
https://steemit.com/hashcard/@kriskabiru/hashcard-scam-confirmed-admins-shut-down-and-run-off-with-usd4-million
http://www.wykop.pl/artykul/4331329/jak-zrobic-w-polsce-walek-na-5-milionow-usd-bez-jakichkolwiek-konsekwencji/

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 3,415.71
ripple
XRP (XRP) $ 0.300183
ethereum
Ethereum (ETH) $ 88.19
stellar
Stellar (XLM) $ 0.113098
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 99.25
eos
EOS (EOS) $ 1.85
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 88.35
litecoin
Litecoin (LTC) $ 23.76
tron
TRON (TRX) $ 0.013346