fbpx

Polski rząd wprowadza nowe regulacje kryptowalut

Polscy ustawodawcy opublikowali długo wyczekiwany nowy projekt ustawy, której celem jest wyklarowanie polityki podatkowej w obszarze kryptowalut. Dokument został opublikowany na stronie internetowej rządu w piątek, 24 sierpnia.

Nowy dokument został przekazany do konsultacji, a Polska Rada Ministrów dokona jego przeglądu w trzecim kwartale 2018 r. Wcześniejsze przepisy podatkowe, które zostały krytycznie przyjęte przez polskie środowisko kryptowalut na początku tego roku, stały się bardziej przejrzyste. Celem ustawy jest uproszczenie systemu podatkowego dla transakcji przeprowadzanych w kryptowalutach.

Po pierwsze, ustawa definiuje kryptowaluty, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jako “cyfrową reprezentację pieniędzy”. Ponadto, waluty wirtualne zostały podzielone na dwie grupy – kryptowaluty i scentralizowaną waluty wirtualne. Mogą być wykorzystywane jako środek wymiany w handlu elektronicznym i akceptowane jako środek płatniczy.

W kwestii podatków, rozliczenia obowiązują zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Transakcje kryptowalutowe wykonywane na giełdzie lub indywidualnie, będą wolne od podatku. Jednocześnie dochody ze sprzedaży usług, nieruchomości i towarów będą traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu.

polska regulacje kryptowalut

Dokument porusza również kwestię osób zajmujących się kopaniem kryptowalut. Wynika z niego, że Ci którzy działają wyłącznie na własny rachunek, nie zostaną obciążeni podatkiem. Natomiast wszyscy, którzy pracują dla innych podmiotów lub osób fizycznych, będą zobowiązani do płacenia podatków.

Obecnie podatek dochodowy w Polsce wynosi 18% w przypadku dochodu w wysokości do 85500 złotych i 32% w przypadku dochodów powyżej tego limitu.

Ciężki rok dla użytkowników kryptowalut w Polsce

Rok 2018 rozpoczął się w Polsce od masowej kampanii antykryptowalutowej. W lutym Narodowy Bank Polski przeznaczył około 100 000 złotych na materiał skierowany przeciwko kryptowalutom, który został opublikowany w serwisie YouTube, po czym był nadawany również w polskiej telewizji. W maju podobna kampania została zorganizowana przez polski Urząd Nadzoru Finansowego (KNF). Wówczas przeznaczono na ten cel kwotę ponad 600 000 złotych.

Polska społeczność kryptowalut skrytykowała kampanię oraz zaproponowany podatek obejmujący waluty cyfrowe. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów wycofało się z tego, obiecując opracowanie bardziej dogodnych przepisów. Nie był to jednak koniec problemy polskiego środowiska użytkowników kryptowalut. W czerwcu właściciele kryptowalut skrytykowali banki za odmawianie usług podmiotom związanych z tą branżą i liczne przypadki zamykania kont.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72