fbpx

Podatki od kryptowalut – Kraje w których spokojnie rozliczysz zyski

Podatki od kryptowalut:
Coraz więcej rządów nie może oprzeć się pokusie, aby uszczknąć coś dla siebie z tortu zwanego kryptowalutami. Kilka państw uważa jednak, że pozostawienie ich użytkownikom i przedsiębiorcom swobody jest na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem. Nadal istnieją systemy podatkowe przyjazne kryptowalutom.

Niemcy, europejska lokomotywa ekonomiczna, dość ostrożnie podchodzi do opodatkowania tej technologii. W zeszłym miesiącu Federalne Ministerstwo Finansów ogłosiło, że należy traktować BTC jak walutę, więc wymiana kryptowaluty na euro nie jest zdarzeniem podatkowym.
Z tego samego powodu przy sprzedaży towaru za kryptowalutę należy odprowadzić podatek VAT.
Nie zostanie jednak nałożony żaden podatek na długoterminowe inwestycje w kryptowaluty.
Jeśli obywatel sprzeda BTC po upływie roku od jego zakupu, zysk nie będzie podlegać opodatkowaniu.
To samo tyczy się sytuacji, gdy sprzeda on BTC przed upływem roku z zyskiem mniejszym niż 600 euro.

Inwestorzy indywidualni w Słowenii nie płacą podatku od zysków kapitałowych z kryptowalut, nie muszą oni ujmować ich w zeznaniu podatkowym. Jednakże osoby fizyczne, które otrzymują swoje dochody w kryptowalucie, zobowiązane są do zapłacenia podatku dochodowego.

Słowenia stosuje skalę progresywną, w której stawki wynoszą od 16% w przypadku rocznych dochodów poniżej 8 000 EUR do nawet 50% w przypadku dochodów powyżej 70 000 EUR.

Duński organ podatkowy stwierdził, że przedsiębiorstwa typu fintech powinny płacić podatki w taki sam sposób, jak wszystkie inne przedsiębiorstwa. Z drugiej strony zysk kryptowalutowych inwestorów indywidualnych nie podlega opodatkowaniu.

Białoruś stworzyła przyjazne środowisko dla inwestorów zarówno indywidualnych, jak i korporacyjnych. W marcu zalegalizowano tam działalność związaną z kopaniem, emisją i obrotem kryptowalut.
Rozporządzenie prezydenta zwolniło kryptowaluty z podatku na okres 5 lat.

Zyski z obrotu kryptowalutami są zwolnione z podatku również w Korei Południowej. Jednakże Ministerstwo Finansów i organy podatkowe w Seulu pracują nad aktem prawnym, który prawdopodobnie to zmieni.
Według urzędników nowa ustawa powinna zostać uchwalona w pierwszej połowie bieżącego roku. Nie określono konkretnych ram czasowych.

W Singapurze kryptowaluty nie są uważane ani za towar, ani za pieniądz. Z tego powodu zyski z inwestycji osób fizycznych nie są opodatkowane. Oczekuje się jednak płacenia podatku od zysku przez firmy.

Systemy podatkowe wielu krajów nadal nie zostały zaktualizowane pod kątem kryptowalut. Przepisy podatkowe są często niespójne i znacząco różniące się od siebie, nawet w krajach, które są wchodzą skład różnych grup.
Na przykład w Unii Europejskiej stawki podatkowe w państwach członkowskich wahają się od 0 do 50%.

Innym przykładem może być Euroazjatycka Unia Gospodarcza – Białoruś zwalnia z opodatkowania transakcje kryptowalut, a Rosja pobiera podatek w wysokości 13% (osoby fizyczne) lub 24% (osoby prawne).

Sytuacja w USA jest również skomplikowana.
Kilka stanów podjęło starania, aby stać się miejscami przyjaznymi dla kryptowalut. Wyoming zwolnił kryptowaluty z podatków, a dwa inne stany, Arizona i Georgia, chcą umożliwić płacenie podatków bezpośrednio za pomocą kryptowalut.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 5,233.72
ethereum
Ethereum (ETH) $ 166.67
ripple
XRP (XRP) $ 0.331568
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 308.91
eos
EOS (EOS) $ 5.43
litecoin
Litecoin (LTC) $ 79.30
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 19.57
tether
Tether (USDT) $ 1.01
stellar
Stellar (XLM) $ 0.115856
cardano
Cardano (ADA) $ 0.083126