fbpx

PKO Bank Polski z własnym stablecoinem?

Bank PKO BP może wkrótce wyemitować własną kryptowalutę. To nic pewnego, ale coraz więcej informacji świadczy o tym właśnie scenariuszu.

Zacznijmy od początku. Wiosną ubiegłego roku PKO Bank Polski zarejestrował w Urzędzie Patentowym kilka znaków towarowych kojarzonych z kryptowalutami. Były to: PL coin, Poland coin, Pol coin, Pole coin i Pola coin. Wdrożył też do swojego sytemu technologię blockchain do tzw. cyfrowego, trwałego nośnika.

Dotacja od NCBR

Teraz pojawia się kolejny element układanki. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy aż 6 mln złotych na badania banku, które ten będzie prowadził przy współpracy z Politechniką Warszawską. Mają one dotyczyć technologii blockchain, inteligentnych kontraktów oraz emisji i obrotu cyfrowymi tokenami. I właśnie ten ostatni punkt – w kontekście poprzedniej decyzji dot. znaków towarowych – intryguje najbardziej i wzbudza nadzieje na stworzenie polskiego stablecoina.

Co ciekawe pomysł wcale nie byłyby aż tak innowacyjny, nawet jak na polskie warunki. Wcześniej nad dPLN pracował zespół Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, którym zarządzał prof. Krzysztof Piech. Projektu nie udało się ukończyć. Dlaczego? Z powodu czynników bynajmniej nie związanych z technologią. W “Pulsie Biznesu” ukazał się bowiem artykuł dot. projektu, który przedstawiał go niejako jako substytut polskiej złotówki. W konsekwencji odcięły się od niego polskie władze. Sam Akcelerator – w wyniku innych problemów – ostatecznie w praktyce zakończył działalność.

Przez cały miniony rok mówiło się też o Fiat Based Token, prywatnej inicjatywie, która miała wyemitować stablecoina. Miał on działać w oparciu o blockchain i specjalną aplikację mobilną, która pomagałaby przy dokonywaniu e-rozliczeń. Niestety i o tym pomyśle słuch zaginął.

Stablecoin PKO

Ewentualny stalecoin PKO miałby jednak szanse realnego zaistnienia na rynku. Na starcie miałby sporą bazę klientów banku. Ponadto dziś takie rozwiązanie wypisywałoby się w trend, jaki zaczyna dotyczyć gigantów technologicznych. Ponoć już za parę dni poznamy np. szczegóły kryptowaluty Facebooka (podobno jej nazwa brzmi “GlobalCoin”). Czy polski bank pójdzie tą samą drogą? Przekonamy się zapewne wkrótce.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98