fbpx

Petro: Kolejna czerwona flaga pod “kryptowalutą” Wenezueli

Zgodnie z wenezuelskim, mainstreamowym portalem informacyjnym TeleSUR TV, narodowa “kryptowaluta” Wenezueli zwana Petro, będzie mogła zostać wymieniona na inne cyfrowe aktywa jedynie jeśli została kupiona przed końcem 2018 roku.

Była traderka z Wall Street i analityk cyfrowych aktyw przetłumaczyła wypowiedź prezydenta Wenezueli – Nicolas Maduro – z której wynika, że:

“Każdy kto kupi Petro przed 31 grudnia, będzie mógł zamienić je na dowolną inna kryptowalutę.”

Co z tym Petro?

Gospodarka Wenezueli doświadcza obecnie ogromnej hiperinflacji, która doprowadziła krajową walutę – bolivar – do niezwykle niskiej “sił” nabywczej.

Jak podaje raport BBC z sierpnia 2018:

“2.4kg kurczaka zakupionego w stolicy Caracas kosztuje 14 600 000 bolivarów (ekwiwalent 2.22 USD). W ostatni czwartek rolka papieru toaletowego kosztowała 2 600 000 bolivarów. Kilogram mięsa natomiast kosztował 9 500 000 bolivarów.”

Nie trzeba być wybitnym ekonomistą aby stwierdzić, że stworzenie Petro to próba ratowania sypiącej się gospodarki kraju. Teoretycznie, Ptero ma mieć odzwierciedlenie w krajowej rezerwie ropy i ma być nową narodową walutą powszechnie akceptowaną w kraju. Niestety już na etapie oficjalnego whitepaperu okazało się, że Petro owszem, ma służyć jako waluta akceptowana przez państw np. przy załatwianiu spraw urzędowych czy chociażby płaceniu podatków, jednakże zabrakło wyraźnej i jednoznacznej informacji, że Petro ma faktyczne odzwierciedlenie w konkretnej ilości rezerwy ropy należącej do kraju.

Ostatnio, prezydent Wenezueli ogłosił, że jedyną opcją wyrobienia paszportu będzie opłacenie go w Petro. Nowy paszport będzie kosztował 2 Petro (5x średnia miesięczna pensja w Wenezueli), podczas gdy przedłużenie starego ma kosztować 1 Petro.

Petro to nie kryptowaluta

Jak powiedział Peter Todd, ekspert z dziedziny kryptografii, celem kryptowalut jest przekazywanie wartości i wgląd w rozproszony rejestr danych bez dodatkowych uprawnień. Petro robi dokładnie na odwrót, w dodatku wprowadza dziwne praktyki, jak ograniczenia czasowe co do tradingu i sprzedaży “kryptowaluty”.

Jeśli Petro byłoby kryptowalutą, to rząd nie mógłby kontrolować kiedy i jak ludzie ją sobie przesyłają. Prawdopodobieństwo, że cała sprawa z Petro będzie miała pozytywne zakończenie dla inwestorów (to znaczy, że obietnice z whitepapera, faktycznie zostaną spełnione) wydaje się topnieć wraz z każdym kolejnym newsem dot. narodowej “kryptowaluty” Wenezueli.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,668.21
ethereum
Ethereum (ETH) $ 197.21
ripple
XRP (XRP) $ 0.274552
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 316.69
litecoin
Litecoin (LTC) $ 75.11
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 28.20
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.64
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 140.58
monero
Monero (XMR) $ 86.44