fbpx

Nowy ranking kryptowalut – liderem nie jest Bitcoin

22 marca chińscy eksperci opublikowali swój najnowszy ranking głównych kryptowalut. Co może wzbudzać pewne negatywne emocje, ich badania sponsoruje rząd kraju, co prowokuje pytanie, na ile są one obiektywne. Po raz kolejny oberwało się zresztą Bitcoinowi (BTC), podczas gdy EOS utrzymuje swoje pierwsze miejsce. Tron (TRX) zajął drugą pozycję na podium, po wyprzedzeniu Ethereum (ETH).

Ranking kryptowalut chińskiego Centrum Rozwoju Informacji i Przemysłu (CCID) został po raz pierwszy przygotowany i opublikowany w maju ubiegłego roku. Obecna edycja jest już jedenastą jego odsłoną.

Lider może być tylko jeden

EOS pozostał – zdaniem Chińczyków – czołowym projektem rynku. Miejsce to zajmuje od czerwca 2018 roku. Tron pojawił się z kolei na drugim miejscu, wyprzedzając tym samym na dobre Ethereum. Bitcoin zajmuje dopiero 15. pozycję, co – biorąc pod uwagę znaczenie tej najstarszej kryptowaluty dla całego rynku – może bardzo mocno dziwić.

Także wysokie miejsce EOS może powodować zdziwienie, bowiem projekt ten niemal od swojego powstania budzi liczne kontrowersje, zwłaszcza dotyczące niektórych aspektów jego rzekomo scentralizowanego systemu zarządzania. Z kolei Tron zyskuje na popularności, zaś jego twórcy otwarcie wręcz rzucają rękawicę Ethereum, który to projekt od paru lat jest drugi po Bitcoinie pod kątem kapitalizacji, a tym samym popularności. Jak widać walka trwa nie tylko na rynku i polu programistycznym, ale też ma swoje odbicie w ocenach chińskich naukowców.

Kryteria ocen

CCID jak zawsze przypomniało i wyjaśniło, że system oceny kryptowalut jest oparty na 3 kryteriach: podstawowej technologii, praktycznym jej zastosowaniu i kreatywności.

Kategoria technologii ocenia przede wszystkim poziom realizacji technologicznej publicznego łańcucha i analizuje jego funkcje, wydajność, bezpieczeństwo i decentralizację (tym bardziej dziwi przez to miejsce EOS).

Praktyczne zastosowanie dotyczy głównie – jak sama nazwa wskazuje – praktycznego zastosowania aplikacji, w tym wdrażania węzłów, aplikacji portfelowych, ich rozwoju i implementacji.

Kategoria kreatywności koncentruje się na innowacjach zachodzących w łańcuchu publicznym, w tym liczbie programistów, aktualizacjach kodu i jego wpływie na całość projektu.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,568.86
ethereum
Ethereum (ETH) $ 149.58
xrp
XRP (XRP) $ 0.226396
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 214.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 45.98
eos
EOS (EOS) $ 2.76
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 15.70
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 97.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.055868