fbpx

Nick Szabo atakuje LibraCoin

LibraCoin nadal wzbudza kontrowersje. Nie tylko w gronie polityków, urzędników, ale też specjalistów od kryptowalut. Teraz głos w sprawie zabrał Nick Szabo.

libracoin Wiadomo, że waluta Facebooka różni się od Bitcoina. Jej sieć jest kontrolowana przez określoną liczbę dużych firm (docelowo ma być ich sto). To całkowicie przeciwne zdecentralizowanemu charakterowi Bitcoina. W sieci LibraCoin transakcje będą potwierdzane przez te firmy, który “kupiły” opcję bycia walidatorem. Jakże to dalekie od Proof of Work! Dzięki tej strukturze firmy te mogą cenzurować wasze transakcje!

LibraCoin to nie kryptowaluta!

Nick Szabo, jeden z pierwszych early adopterów Bitcoina i twórca inteligentnych kontraktów, wypowiedział się na Twitterze o statusie Libry jako kryptowaluty.

“Libra jest kryptowalutą, podobnie jak lalka jest dzieckiem”

– napisał dosadnie.

Facebook w swojej białej księdze określa Librę jako kryptowalutę, opisującą strukturę podobną do blockchaina zabezpieczoną węzłami walidacyjnymi. Firmy, takie jak Visa, Uber i Paypal, uiściły po 10 mln USD, aby zostać walidatorami w sieci. Problem polega na tym, że projekt jest de facto scentralizowany.

Czym jest kryptowaluta?

Czym jest dziś jednak kryptowaluta? Albo inaczej: co nią jest? Sam termin “kryptowaluta” zmienił się w ciągu ostatnich 10 lat. Kiedy Bitcoin był jedyną “monetą” opartą na blockchainie, termin ten był jasny. Była to waluta zabezpieczona kryptografią. Ponieważ na scenie pojawiło się więcej takich “monet”, pojęcie zaczęło zmieniać swoje znaczenie. Początkowo Ether z sieci Ethereum też był nazywany tokenem, a nie kryptowalutą. Dziś jest uznawany za tą drugą.

Wraz z rozwojem rynku definicja stawała się nieco bardziej mętna. Firmy wprowadzały własne tokeny z różnych powodów i nadal uważano je za kryptowaluty, niezależnie od tego, czy miały być walutami. Tokeny te mają jednak centralną emisję, więc faktycznie mocno różnią się od Bitcoina.

Teraz, gdy społeczność wchodzi w następną dekadę, definicja kryptowaluty jest coraz bardziej dyskutowana. W którym momencie “moneta” przestaje być kryptowalutą i zaczyna być scentralizowaną siecią podobną do PayPal? Jak wy uważacie?

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72