fbpx

NBP chce “psuć” polskie monety?

Narodowy Bank Polski (NBP) chce obniżyć koszty produkcji monet. W jaki sposób? Okazuje się, że polski bank centralny chce zmienić stopę metali, z których będą wytwarzane nowe grosze i złotówki. 

Pomysł NBP nie jest oryginalny. Można wręcz powiedzieć, że wywodzi się ze… starożytności. Już bowiem w tej epoce historycznej zmieniano stopę metali, z  których produkowano monety. Tyle że wtedy miało to charakter psucia pieniądza. Czy dziś też możemy tak mówić o tym działaniu?

NBP “niszczy” polskie pieniądze?

Opinia publiczna poznała plany banku dzięki odpowiedzi na interpelację posła Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Gonciarza. Sam dokument dotyczył niskich nominałów, które do dziś są w obiegu. Parlamentarzysta partii rządzącej pytał w nim NBP:

  1. Czy ministerstwo analizowało obieg monet jedno i dwugroszowych w kontekście kosztów ich produkcji?

  2. Czy ministerstwo zainicjuje działania zmierzające do zaniechania produkcji monet o ww. nominałach oraz stopniowego wycofywania ich z obiegu?

Narodowy Bank Polski w ramach odpowiedzi przyznał, że nie planuje w najbliższym czasie ściągnięcia z rynku monet o najniższym nominale – 1 gr i 2 gr (mówiło się o tym już za rządów Platformy Obywatelskiej w 2012 r.). Idea wpisałaby się w pomysły znane już z innych krajów. Myślą o tym np. Włochy.

nbpDlaczego politycy myślą jednak o eliminacji groszówek? To proste. Chodzi o ekonomię. Koszt ich wykonania przewyższa bowiem nominalną wartość. Nie pomaga nawet to, że od ponad pięciu lat te “tanie” monety i  tak są wykonywane z tańszego stopu stali powlekanego mosiądzem. Ponadto sam rynek niejako wypycha je z użytku, bowiem zdaniem wielu konsumentów są one tylko marnotrawieniem miejsca w portfelach.

NBP a inflacja

Pod kątem 1-groszówek NBP może rację. Problemem jest jednak coś innego. Chodzi o pomysł na dodatkową modyfikację stopu metali, z którego przygotowuje się inne monety.

Z pisma banku dowiadujemy się, że ostateczna decyzja zapadnie wkrótce. “Reforma” ma dosięgnąć tym razem monety do 1 złotego. Czy to kolejny sygnał, że inflacja dotyka coraz mocniej polską walutę? Koszt produkcji kolejnej partii monet “odkleja się” od ich nominalnych wartości?

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915