fbpx

NASA wykazuje zainteresowanie Ethereum dzięki nowej inwestycji w eksplorację kosmosu

NASA nie słynie z tego by często udzielała się w społeczności kryptowalutowej, mimo to właśnie zainwestowała 330 000 USD w program, który  wykorzystuje Ethereum w innowacyjnym celu. Dr Jin Wei Kocsis, który jest adiunktem w dziedzinie inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie w Akron, otrzymał właśnie od NASA na początek swojej kariery, trzyletni grant na naukę w wysokości 330 000 USD.

Grant zostanie wykorzystany na badania dotyczące “paradygmatu sieci odpornych i obliczeń komputerowych (RNCP), ang. Resilient Networking and Computing Paradigm (RNCP)”, które będą korzystać z technologii smart contract’ów opartej na Ethereum. Zamiast używać Ethereum do tworzenia aplikacji FinTech lub “uroczych zwierząt domowych”, dr Jin Wei Kocsis uważa, że ​​inteligentne kontrakty można wykorzystać do zaprogramowania statku kosmicznego.

Blockchain w kosmosie

Dr Kocsis wyjaśnił w następujący sposób nad czym pracuje:

“W tym projekcie technologia blockchaina Ethereum zostanie wykorzystana do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej, poznawczej i obliczeniowej infrastruktury sieciowej do eksploracji kosmosu”, kontynuując: “Protokoły konsensusu blockchain będą dalej badane w celu poprawy odporności infrastruktury.”

Wykorzystanie smart kontraktów do eksploracji kosmosu to bardzo ciekawy pomysł. Wyzwanie polega nam tym, że smart kontrakty Ethereum mogłyby zmniejszyć czas opóźnienia NASA, jaki istnieje dla komunikacji między Ziemią a odległym statkiem kosmicznym. Jednakże, bez ludzkiego pilota, upewnienie się, że statek kosmiczny wykonuje to, co powinien, jest trudne.

Istnieje wiele zalet, którymi blockchain może wspierać to przedsięwzięcie. Wybór Dr Kocsis do korzystania z technologii blockchain wydaje się być drogą na rzecz jej stabilności. Architektura Blockchain opiera się na założeniu, że zmiany w kodzie źródłowym, który uruchamia system, są prawie niemożliwe, więc tym bardziej ma to sens, by blockchain mógł być użyteczny dla platform, które po prostu nie tolerują żadnych błędów.
Ethereum to także interesująca platforma ze względu na to, iż jest “fabrycznie” wyposażona w wiele funkcji. Smart kontrakty prawdopodobnie nie zostały zaprojektowane z myślą o autonomicznych pojazdach kosmicznych, ale ich niezawodność i łatwość programowania demonstruje ukryty potencjał do wykorzystania na wielu płaszczyznach. Podobnie jak wiele innych narzędzi, technologia blockchain może być stosowana w obszarach, których obecnie nie potrafimy sobie wyobrazić.

Dr Kocsis nie jest sam w “Blockchain Space Development”

Istnieją inne firmy pracujące nad platformami blockchain, które są powiązane z kosmosem. SpaceChain, na początku tego roku uruchomił pierwszy orbitujący “blockchain node”, a ich nowa koncepcja projektu cały czas postępuje. Oprócz obsługi pierwszego orbitalnego blockchain node’a, SpaceChain opracował open-source SpaceChain OS, który pozwoli na niezależny rozwój dApps. Czym są Dapps? 

www.medium.com/@spacechain/

SpaceChain stosuje zupełnie inne podejście do rozwoju blockchaina w przestrzeni kosmicznej, ale ich platforma orbitalna mogłaby pomóc wielu grupom w dostępie do technologii satelitarnej, które inaczej nie mogłaby tego zrobić. SpaceChain jest wspierany przez Silicon Valley oraz Chinese National Space Agency.

Jeff Garzik, dyrektor ds. Technologii w SpaceChain, na początku tego roku powiedział o swoich celach:

“Będziemy mogli realizować misje, które pasują do filozofii blockchain, a nasza filozofia opiera się na otwartości, przejrzystości i kolektywnej współpracy.”

Blockchain rozwijają ludzie

Jak pokazał doktor Jin Wei Kocsis, zdolności blockchaina dopiero zaczynają się ujawniać. To, co zostało ukazane jako zaplecze techniczne Bitcoina, stało się globalnym zjawiskiem technologicznym. Teraz wygląda na to, że blockchain może stanowić krok naprzód w zakresie solidnego programowania, co również oszczędza czas programistów, którzy w ostatnich miesiącach znacznie podzielili się na tych starszy i tych nowszych – zajmujących się blockchainem.

Eksploracja do kosmosu blockchaina nie tylko wydłuża listę zastosowań. Jest również przystosowany do wykorzystania w logistyce międzynarodowej, inteligentnej technologii IoT i grach. Żadna z tych aplikacji nie była częścią oryginalnego procesu projektowania, który przyniósł blockchain światu, teraz to ludzie znajdują nowe sposoby wykorzystania technologii, która zapuszcza korzenie w wielu branżach.
Powstała nowa, prosta technologia i człowiek ją udoskonala szukając nowych zastosowań, zjawisko znane nam od lat, prawda?
Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.
Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 3,870.18
ethereum
Ethereum (ETH) $ 134.96
ripple
XRP (XRP) $ 0.314094
eos
EOS (EOS) $ 3.61
litecoin
Litecoin (LTC) $ 52.41
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 131.73
tether
Tether (USDT) $ 1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 13.14
stellar
Stellar (XLM) $ 0.085529
tron
TRON (TRX) $ 0.023344