fbpx

Narodowe kryptowaluty są zbyt ciekawym rozwiązaniem, by się nim nie interesować

Pomysł emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) jest zbyt atrakcyjny, aby go zignorować – stwierdził w swojej pracy doktor habilitowany z Uniwersytetu w Luksemburgu. Wyniki jego analiz zostały opublikowane w Oxford Business Law Blog w piątek, 22 lutego.

Hossein Nabilou, doktor habilitowany na Wydziale Prawa, Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Luksemburgu, przedstawił swoje analizy w opracowaniu zatytułowanym “Cyfrowe waluty banku centralnego: wstępne obserwacje prawne.” Jego raport skupia się na potencjalnych wyzwaniach związanych z emisją CBDC. Koncentruje się zwłaszcza na sytuacji, w której Europejski Bank Centralny (EBC)  stworzyłby swoją kryptowalutę.

Kryptowaluty a banki

Według Nabilou kryptowaluty mają wpływ na sektor bankowy. Ich działanie zwróciło na nie uwagę banków. Te z kolei były zaabsorbowane  samą ideą i tym, że e-waluty mogą zrujnować ich monopol na kontrolowanie obiegu pieniędzy oraz wpływać na stabilność istniejących systemów finansowych. Dlatego CBDC można traktować jako odpowiedź polityczną na rosnącą popularność blockchainowych monet.

Pomimo panującego, ogólnego sceptycyzmu wobec kryptowalut i nieudanej próby uruchomienia e-monety wspieranej przez państwo, takiej jak wenezuelskie Petro, banki centralne aktywnie badają technologię sieci bloków. Niektóre z nich mają ponoć nawet w planach stworzenie CBDC.

KryptoEuro

Co jednak stanie się, jeżeli EBC uruchomi walutę cyfrową? Zdanie profesora może to prowadzić do bankructwa w bankach. Klienci uzyskają bowiem bezpośredni dostęp do bilansów banku centralnego, w związku z czym nie będzie powodów, aby utrzymywać salda w banku komercyjnym, co może doprowadzić do ogólnej niestabilności sektora bankowego. Co więcej, taki ruch pozwoliłby scentralizować alokację kredytu i podważyłby zasadę otwartej gospodarki rynkowej z wolną konkurencją, naruszając konstytucyjne ograniczenia ustanowione przez UE. Z tych powodów EBC prawdopodobnie nie wyemituje CBDC, chyba że zostaną wprowadzone odpowiednie regulacje, podsumowuje Nabilou.

petro kryptowaluta wenezueliWenezuela była pierwszym krajem, które uruchomiło e-monetę wspieraną przez państwo w 2018 roku. Pomimo wysiłków podjętych przez rząd i prezydenta Nicolasa Maduro, Petro nie pomogło w ratowaniu zrujnowanej gospodarki.

Teraz kilka banków w Iranie poparło inicjatywę utworzenia wspieranej przez złoto cyfrowej waluty o nazwie PayMon. Także Egipt wciąż rozważa możliwość uruchomienia CBDC.

Niektórzy urzędnicy banków centralnych publicznie podzielili pogląd Nabilou na temat CBDC. Na przykład bank centralny Korei Południowej wydał ostatnio ostrzeżenie przed CBDC, stwierdzając, że doprowadzą one do masowego wycofywania środków z prywatnych instytucji, zmniejszając płynność i zwiększając stopy procentowe.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,901.91
ethereum
Ethereum (ETH) $ 251.98
ripple
XRP (XRP) $ 0.391080
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 407.49
eos
EOS (EOS) $ 6.25
litecoin
Litecoin (LTC) $ 90.53
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.62
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.129684
cardano
Cardano (ADA) $ 0.081886