fbpx

MFW: szybki wzrost kryptowalut wpłynie na globalny system finansowy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) stwierdził w opublikowanym niedawno raporcie, że szybki wzrost Bitcoina i kryptowalut może mieć wpływ na globalny system finansowy.

W raporcie “Światowe prognozy gospodarcze: wyzwania dla stałego wzrostu” opublikowanym przez MFW możemy przeczytać:

“Naruszenie bezpieczeństwa cybernetycznego i cyberataki na infrastrukturę finansowej stanowią dodatkowe źródło ryzyka, ponieważ mogą wpłynąć na transgraniczne systemy płatności i zakłócić przepływ towarów i usług. Szybki rozwój aktywów kryptograficznych może stworzyć nowe luki w międzynarodowym systemie finansowym.”

Szybki wzrost, poprawa regulacji, zatwierdzenie przez agencje rządowe

Pomimo 80% spadku w kapitalizacji kryptowalut, rynek odnotował jedne z najbardziej pozytywnych zmian dotyczących regulacji i rozwoju kryptowalut jako nowej klasy aktywów od początku 2018 roku.

W ślad za firmami takimi jak Coinbase i Gemini, główne instytucje finansowe, jak NYSE, CBOE i Goldman Sachs, zaczęły prowadzić działania w obszarze kryptowalut. Umożliwiają w ten sposób lokowanie dużych kwot w tej klasie aktywów, zarówno klientom indywidualnym, jak i inwestorom instytucjonalnym.

Z uwgi na fakt, że sektor kryptowalut wciąż rośnie w wykładniczym tempie, MFW podkreślił, że może on tworzyć luki w systemie finansowym. Kryptowaluty uważane są za alternatywne, wartościowe pieniądze, w związku z czym hakerzy coraz bardziej interesują się tym obszarem.

“Kradzież kryptowalut jest podobna do kradzieży gotówki, a giełdy wciąż będą celem ataków hakerskich w perspektywie długoterminowej. Dlatego ważne jest stworzenie systemów umożliwiających radzenie sobie z następstwami ataków hakerskich.” – powiedział Jeon Ha-jin, przewodniczący Stowarzyszenia Blockchain w Korei Południowej.

W Korei Południowej, trzecim co do wielkości rynku kryptowalut, tuż za USA i Japonią, giełdy zaczęły ubezpieczać fundusze za pośrednictwem zaufanych dostawców ubezpieczeń, wśród których jest m.in. Samsung.

Gemini, jedna z największych giełd kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, również niedawno zyskała usługi ubezpieczeniowe od firmy Aon. W ten sposób władze giełdy chcą zapewnić użytkownikom możliwość pokrycia ewentualnych strat, będących następstwem ataków.

“Konsumenci szukają takiego samego poziomu ubezpieczeń, jak w przypadku tradycyjnych instytucji finansowych. Edukacja ubezpieczycieli nie tylko pozwala dostarczać takie zabezpieczenia naszym klientom, ale także zwiększa ochronę konsumentów w całej branży kryptowalut.” – powiedział Yusuf Hussain, szef ds. Ryzyka giełdy Gemini.

Kryptowaluty i infrastruktura wykorzystywana przez giełdy to stosunkowo nowe rozwiązania i zasadniczo różnią się od technologii wdrażanych przez tradycyjny sektor finansowy. Jednak ciągłe wysiłki zmierzające do wzmocnienia infrastruktury rynku cyfrowych aktywów i poprawy ochrony inwestorów zmniejszą ryzyko w globalnym obszarze finansów.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,733.69
ethereum
Ethereum (ETH) $ 169.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.236185
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 342.33
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 317.99
tether
Tether (USDT) $ 0.999893
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.66
eos
EOS (EOS) $ 3.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.20
stellar
Stellar (XLM) $ 0.061537