fbpx

MasterCard eksperymentuje z Blockchainem nie tylko do płatności

Jak pokazują publiczne dokumenty z urzędu patentowego MasterCard eksploruje możliwości wykorzystania publicznego blockchaina do bezpiecznego weryfikowania kart płatniczych podczas zakupów.

Zgodnie z wypełnionym w czwartek formularzem w USPTO (U.S. Patent and Trademark Office – Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych) MasterCard wymyślił sposób na odnajdywanie i przekazywanie danych potwierdzających płatność poprzez “publicznie dostępny blockchain.”

Dokument wyjaśnia, że metoda ta wpierw koduje dane karty płatniczej a następnie przechowuje je na blockchainie zabezpieczonym kryptograficznie za pomocą klucza publicznego i prywatnego. Po uzyskaniu zapytania o płatność, system użyje podanego klucza prywatnego do odszyfrowania danych karty by tam mogła zostać odczytana i zweryfikowana.

Po zintegrowaniu tego systemu z urządzeniami POS (point of sale – punktach sprzedaży), transakcje będę bardziej bezpiecznie ponieważ płacący nie będzie potrzebował mieć przy sobie fizycznej karty płatniczej i co za tym idzie nie będzie musiał martwić się o to, że jego dane zostaną skopiowane na fałszywe urządzenie do przyjmowania płatności.

W dokumencie złożonym w Urzędzie Patentowym MasterCard podaje:

“Transakcje może zostać przeprowadzona poprzez wyświetlenie kodu, możliwego do odczytu przez maszyny (np. QR Code) w urządzeniu POS. Może to zapobiegać niechcianemu zaczytywaniu danych z kart, ponieważ dopuszczanie do odczytu takiego kodu może być łatwiejsze do skontrolowania jako, że sami kontrolujemy wyświetlacz naszego urządzenia, który z reguły znajduje się w kieszeni czy torebce.”

Na razie jeszcze nie pojawiły się żadne oficjalne doniesienia ze strony MasterCard jakoby mieli wcielić ten patent w życie w bliższej lub dalszej przyszłości, jednakże wykorzystanie bakchanalia w tej kwestii mogłoby znacznie wzbogacić rdzeń ich biznesu. Globalnie przez tzw. skimming (zaczytywaniu danych z kart i pobieraniu z nich opłat bez zgody właściciela) kradzione jest ok 2 mld $ każdego roku.

W dodatku wygląda na to, że MasterCard zamierza przeprowadzać kolejne eksperymenty z blokchainem. Tym razem dotyczą one branży turystycznej i możliwości m.in.: wyboru najlepszej możliwej trasy i miejsca pobytu oraz zapisania tych kryteriów blockchainie, która z opcja została wybrana na podstawie kryteriów tj. cena; zapytania dot. tras i rezerwacji będą publicznie widoczne na blockchainie dzięki czemu sprzedawcy i usługodawcy będą mogli licytować się o potencjalnych klientów. Może to odmienić obecny sposób funkcjonowania całej branży lotniczej i hotelarskiej.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 5,233.72
ethereum
Ethereum (ETH) $ 166.67
ripple
XRP (XRP) $ 0.331568
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 308.91
eos
EOS (EOS) $ 5.43
litecoin
Litecoin (LTC) $ 79.30
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 19.57
tether
Tether (USDT) $ 1.01
stellar
Stellar (XLM) $ 0.115856
cardano
Cardano (ADA) $ 0.083126