fbpx

Mastercard chce wykorzystać blockchain do walki z generatorami

Mastercard i blockchain :


Wiele stron wymaga podania informacji o karcie płatniczej, by aktywować bezpłatny okres próbny jakiejś usługi, np. Netflix.

Kto szukał sposobu na uzyskanie dostępu bez podawania swoich danych, prawdopodobnie zetknął się z generatorami fałszywych danych takich jak na przykład Fakepersongenerator.
Są one w stanie działać, ponieważ wprowadzone dane nie są porównywane z żadną bazą istniejących kart płatniczych. To się może jednak niedługo zmienić.

Najnowsze zgłoszenie patentowe Mastercarda sugeruje, że planuje on wykorzystać blockchain do bezpiecznej weryfikacji danych.
W zgłoszeniu opublikowanym przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych w miniony czwartek Mastercard opisał system, w którym prywatny lub częściowo prywatny blockchain byłby wykorzystany do odbierania i przechowywania danych o kartach płatniczych, w tym imię, nazwisko i adres zamieszkania posiadacza.

Firma wyjaśnia:

„Blockchain nadaje się do przechowywania danych dotyczących tożsamości i uwierzytelniania, ponieważ informacji w nim zawartych nie da się zmanipulować ani sfabrykować”.

Dalej czytamy, że system generowałby „plik danych” dla każdego podmiotu, który byłby powiązany z kluczem publicznym i „jurysdykcją geograficzną”. Podmioty te byłyby „podległe”, natomiast podmioty „nadrzędne” podpisywałyby podpisem cyfrowym swoje pliki danych.
Następnie „moduł hashujący” generowałby wartość dla każdego podmiotu i umieszczał ją w bloku razem z datą operacji.

W przeciwieństwie do publicznego blockchaina, jaki znamy z kryptowalut, proponowana przez Mastercard sieć umożliwiałaby przesyłanie danych tylko niektórym węzłom.
Te autoryzowane węzły miałyby na celu „uniemożliwienie dodawania danych, które mogłyby zmniejszyć dokładność danych przechowywanych w tych węzłach”.

Mówiąc prościej, węzły zatwierdzone przez Mastercard będą jedynymi uprawnionymi do aktualizowania informacji w systemie.
Według firmy proponowany system mógłby w przyszłości wyprzeć inne sposoby weryfikacji tożsamości, które mogą być podatne na fałszowanie.

Mastercard złożył do tej pory wiele wniosków patentowych związanych z blockchainem.
Jeden z nich opisywał infrastrukturę, która mogłaby dać użytkownikom kryptowalut opcję zwrotu pieniędzy. Inny natomiast przedstawiał system oparty na blockchainie, który byłby w stanie natychmiastowo przetwarzać transakcje.
W zeszłym tygodniu firma ogłosiła, że chce zatrudnić 175 programistów specjalizujących się w nowych technologiach, w tym specjalistów z dziedziny blockchain.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,901.91
ethereum
Ethereum (ETH) $ 251.98
ripple
XRP (XRP) $ 0.391080
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 407.49
eos
EOS (EOS) $ 6.25
litecoin
Litecoin (LTC) $ 90.53
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.62
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.129684
cardano
Cardano (ADA) $ 0.081886