fbpx

Lightning Network scentralizowane?

Badanie przeprowadzone przez Diar wykazało, że „szansa na pomyślne nawiązanie połączenia w sieci Lightning Network w celu dokonania płatności jest nadal dość niska”. Diar zajmuje się analizowaniem istotnych rozwiązań programistycznych w branży kryptowalut.

Lightning Network (LN) jest protokołem tzw. drugiej warstwy zaprojektowanym w celu rozwiązania problemu skalowalności Bitcoina.
Według założeń LN ma umożliwić niemal natychmiastowe, tanie transakcje między dwoma stronami. Chociaż protokół LN został dobrze przyjęty przez społeczność kryptowalut po jego wprowadzeniu w styczniu tego roku, badanie sugeruje, że ma on swoje ograniczenia.

Według badania liczba węzłów Lightning Network oraz ich pojemność stale rośnie, lecz szansa na pomyślnie przekierowanie przez nie płatności pozostaje na dość niskim poziomie, zwłaszcza w przypadku wyższych kwot. Przeciętny węzeł ma otwarte średnio 4 kanały z limitem 20 dolarów każdy. Prawdopodobieństwo przeprowadzenia operacji płatniczej o wartości 5 dolarów wynosi ok. 50%, a dla płatności o wartości 300 dolarów już tylko 1%.

Ponadto obie strony transakcji muszą być online w chwili jej przeprowadzania. Diar wskazuje, że optymalnym zachowaniem jest otwieranie kanału z takim węzłem, który jest zawsze online i ma wysoki limit wartości transakcji. Ponadto dzięki mniejszej ilości pośredniczących węzłów transakcja wymaga niższej opłaty (każdy węzeł LN pobiera własną prowizję).

„Brak płynności pomiędzy węzłami oraz konieczność bycia online doprowadziło do sytuacji, w której 10 największych węzłów Lightning Network (stanowiących 0,4% wszystkich węzłów) posiada pojemność na poziomie 53% całej sieci”.

Według badania, aby skutecznie przeprowadzić transakcję, kanał powinien być załadowany większą kwotą niż wartość danej transakcji. W przeciwnym wypadku transakcja się nie powiedzie i środki zostaną zwrócone nadawcy.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 5,233.72
ethereum
Ethereum (ETH) $ 166.67
ripple
XRP (XRP) $ 0.331568
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 308.91
eos
EOS (EOS) $ 5.43
litecoin
Litecoin (LTC) $ 79.30
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 19.57
tether
Tether (USDT) $ 1.01
stellar
Stellar (XLM) $ 0.115856
cardano
Cardano (ADA) $ 0.083126