fbpx

Lider rosyjskiej opozycji finansowany za pomocą Bitcoina

Bitcoin – jak się okazje – stał się znaczącym źródłem finansowania dla polityków. Jednym z nich jest lider rosyjskiej opozycji.

Wczoraj pisaliśmy o tym, że obecny prezydent-elekt Ukrainy mógł być finansowany przez rosyjskie służby za pomocą kryptowalut. Okazuje się, że z cyfrowych walut korzysta też Aleksiej Nawalny, polityk uważany przez wielu za głównego przeciwnika prezydenta Władimira Putina. Opozycjonista numer 1 Rosji zebrał już ponad 591 BTC w darowiznach w ciągu ostatnich trzech lat. To daje mu niezłą sumę około 3 mln USD.

Narzędzie walki politycznej?

Nawalny kieruje m.in. Fundacją Walki z Korupcją (FBK), która regularnie publikuje raporty, w których uderza w polityków rządzących krajem. Często obrywa się w nich np. premierowi Dymitrowi Miedwiediewowi.

W poniedziałek na kanale na aplikacji Telegram „FBK Staffer’s Confession” ktoś zauważył, że kryptowalutowy portfel organizacji “zgrub” o kilka dużych darowizn w postaci BTC. Wszystko na kilka dni przed opublikowaniem przez FBK nowego raportu uderzającego we władzę. To miałoby sugerować, że dokument był niejako zleconym za pieniądze zadaniem. Informacja szybko została rozgłoszona w pro-Putinowskich mediach.

Szef sztabu FBK Leonid Wołkow zaprzeczył jednak jakimkolwiek powiązaniom między transakcjami a dochodzeniami, jakie prowadzi organizacja. Stwierdził, że anonimowy internauta nadinterpretowuje fakty. Polityk dodał:

„Można powiedzieć, że za każdym razem, gdy kometa Encke zbliża się do Ziemi, zbiega się to z wielką wojną: 1914 (pierwsza wojna światowa), 1941 (druga wojna światowa) i 2014 (wojna o wschodnią Ukrainę). Ale okres rotacji [komety] wynosi trzy lata i wiele razy zbliżała się do Ziemi, kiedy nie było wielkich wojen”.

Finansowanie niezgody?

Na portfel Nawalnego pierwszy Bitcoin wpłynął w grudniu 2016 r. i od tego czasu odnotowano na nim aż ponad 2 000 transakcji. Większość z nich była warta od ułamka Bitcoina do kilku Bitcoinów. Od czasu do czasu dochodziło do większych transakcji, wynoszących jednocześnie nawet do 20 BTC.

Jednak ruch polityczny Nawalnego, który akceptuje również darowizny za pośrednictwem przelewów bankowych i PayPal, nie jest jedynym tego typu podmiotem, który przyjmuje kryptowaluty. Zona.Media i The Insider, a także internetowy ruch wolnościowy Roskomsvoboda, też przyjmują darowizny w Bitcoinach lub Etherze.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,568.86
ethereum
Ethereum (ETH) $ 149.58
xrp
XRP (XRP) $ 0.226396
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 214.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 45.98
eos
EOS (EOS) $ 2.76
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 15.70
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 97.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.055868