fbpx

LibraCoin zastąpi dolara?

Mark Carney, gubernator Banku Anglii, twierdzi, że czeka nas transformacja globalnego systemu finansowego i zastąpienie dolara amerykańskiego walutą cyfrową podobną do LibraCoin Facebooka.

Przemawiając podczas dorocznego sympozjum Rezerwy Federalnej USA w Jackson Hole w stanie Wyoming, Carney powiedział, że cyfrowa waluta podobna do Libry może zastąpić dolara amerykańskiego w roli światowej waluty rezerwowej. Bloomberg poinformował o tym 23 sierpnia.

LibraCoin nowym rodzajem waluty?

libracoin btcCarney powiedział, że zastąpienie dolara walutą cyfrową byłoby jego zdaniem bardzo ciekawym rozwiązaniem. Dodał, że nową „syntetyczną walutę hegemoniczną” najlepiej zapewni sektor publiczny za pośrednictwem sieci cyfrowych walut banku centralnego:

„Połączenie podwyższonej niepewności polityki gospodarczej, jawnego protekcjonizmu i obaw, że dalsze negatywne wstrząsy nie mogą być odpowiednio zrównoważone z powodu ograniczonej przestrzeni politycznej, pogarszają dezinflacyjne nastawienie w światowej gospodarce”.

W lipcu Carney argumentował, że LibraCoin, ze względu na ogromną skalę projektu, musi być od samego początku praktycznie idealne, aby mogło zostać w ogóle wydane. Mówił:

„To się uda albo nie. Jeśli odniesie sukces, stanie się systemowe, ponieważ wymaga zaangażowania bardzo dużej liczby użytkowników. [Wtedy projekt] Musi być cały czas włączony. Nie mogą pojawić się problemy z ząbkami. Nie możesz pozwolić ludziom na to, by stracili pieniądze z portfeli”.

W lutym 2018 roku Carney stwierdził, że Bitcoin (BTC) nie może być uważany za legalną walutę według tradycyjnych definicji. Nie jest w jego odczuciu środkiem wymiany, ani magazynem wartości.

Konkurencja nie śpi

Pewien czas temu pojawił się temat cyfrowej waluty Ludowego Banku Chin (PBoC). Teraz okazuje się, że instytucja ma już niemal gotowy tego typu produkt.

Cyfrowa waluta ma być oparta na dwupoziomowym systemie operacyjny. Chodzi o to, by móc obsłużyć „złożoną gospodarkę kraju z rozległym terytorium i dużą populacją”. Za e-walutą ma stać samo PBoC. Na rynku wtórnym dystrybucją będą zajmowały się banki komercyjne.

Cyfrowa waluta ma być odpowiedzią na LibraCoin Facebooka.

Jeśli Libra będzie powszechnie stosowana do płatności transgranicznych i będzie funkcjonowała jako pieniądz, będzie miała duży wpływ na politykę monetarną, stabilność finansową i międzynarodowy system walutowy

–  mówił niedawno Wang Xin, szef działu badań w chińskim banku centralnym.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298