fbpx

Rynek kryptowalut najniżej od listopada 2017. Co robić?

Rynek kryptowalut krwawi. Kapitalizacja kryptowalut jest najniższa od początku listopada 2017. Przyczyniła się do tego m.in. informacja o przełożeniu decyzji SEC w sprawie utworzenia ETF dla Bitcoina, ale impulsów dla spadków jest znacznie więcej. O tym piszemy w dalszej części artykułu. Czy to początek końca? A może to dobry moment wejścia do gry? Przyjrzyjmy się sytuacji. 

W ostatnich dniach spadki zanotowała zdecydowana większość kryptowalut. Czerwień zdominowała w zasadzie cały rynek. Bitcoin spadł poniżej 5800 USD, a Ethereum poniżej 260 USD. Podobnie, wiele innych projektów osiągnęło najniższe w tym roku wartości.

kryptowaluty spadki

Przyczyny spadków rynku kryptowalut

Wiele mówi się o tym, że główną przyczyną spadków jest upubliczniona ostatnio informacja o przełożeniu decyzji o utworzeniu ETF dla Bitcoina. Oczywiście, ta informacja była tylko katalizatorem, a powodów obecnej sytuacji jest znacznie więcej. Pojawiają się głosy, że inwestorzy instytucjonalni, dysponujący dużym kapitałem, manipulują rynkiem, wykorzystując ostatni moment przed nadchodzącymi impulsami do wzrostów.

Starszy analityk serwisu inwestycyjnego eToro, Matti Greenspan twierdzi, że do spadków kryptowalut przyczynia się dolar amerykański. W wywiadzie dla Wall Street Journal powiedział:

“Spadki rynku kryptowalut mogą być efektem ubocznym aktualnej siły dolara. Dolar po prostu miażdży wszystko na swojej drodze.”

Inni analitycy za spadki w ostatnich dwóch dniach obwiniają Ethereum. Projekty ICO wyprzedają zgromadzone ETH i upłynniają aktywa na niedźwiedzim rynku. Ethereum ostatniej nocy spadł o 18,5% do poziomu 260 USD, co jest najniższą wartością od września ubiegłego roku.

Ethereum nadal jest podstawową platformą dla wielu projektów w obszarze ICO i blockchain. Posiadając duże aktywa w ETH, starają się wypłacić swoje środki, obawiając się dalszych spadków. Analizy pokazują, że uczyniło to wiele projektów, doprowadzając do spadków wielu tokenów opartych o blockchain Ethereum.

Dlaczego to może być dobry moment do wejścia na rynek?

Jeden z największych inwestorów światowych rynków finansowych, Warren Buffet, powiedział kiedyś:

“Bądź przerażony, kiedy inni są chciwi. Bądź chciwy, kiedy inni są przerażeni.”

Odnosząc te słowa do obecnej sytuacji na rynku, należy się zastanowić czy właśnie teraz nie jest najlepszy moment, aby wybrać się na zakupy. Większość kryptowalut jest teraz najtańsza od zeszłego roku. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele pozytywnych sygnałów, zwiastujących napływ kapitału instytucjonalnego.

Wniosek CBOE w sprawie utworzenia ETF dla Bitcoina, którego ponowna data rozpatrzenia została wyznaczona na 30 września, nie jest jedynym. W ciągu 2 najbliższych miesięcy SEC rozpatrzy aż 9 wniosków utworzenia ETF dla Bitcoina.

Pierwszy termin to 15 września, kiedy to dwa fundusze GraniteShares otrzymają zgodę lub zostaną odrzucone. Fundusze zostały wstępnie zaproponowane 5 stycznia tego roku.

Kolejne wydarzenie to decyzja dla czterech funduszy Direxion, która ma zostać ostatecznie podjęta 21 września, jak wskazano w publicznych rejestrach, po tym, jak 4 stycznia zostały złożone stosowne wnioski.

SEC zapowiedział również decyzję w sprawie propozycji SolidX-VanEck. Termin został ustalony na 30 września. Biorąc jednak pod uwagę sposób, w jaki agencja rozpatruje takie propozycje, należy wziąć pod uwagę dodatkowy czas i jako bardziej realny termin w tej sprawie przyjąć luty 2019.

Agencja może wydać decyzje przed wyznaczonym terminem, jednak praktyka pokazuje, że SEC wykorzystuje cały swój dostępny czas i nie podejmuje decyzji pochopnie.

Wydarzenia, które mogą pozytywnie wpłynąć na rynek

Oprócz potencjalnej decyzji o ETF dla Bitcoina, na którą wszyscy czekają, należy zwrócić uwagę również na inne wydarzenia. We wrześniu odbędzie się seria dużych konferencji branży kryptowalut, które również mogą wprowadzić więcej optymizmu wśród inwestorów.

Już 7 września odbędzie się organizowany przez Coinsbank, Blockchain Cruise, czyli rejs Barcelona-Monaco-Ibiza-Barcelona, w którym weźmie udział ponad 100 prelegentów, wśród których znajdą się najbardziej znane nazwiska ze sceny kryptowalut i blockchaina. Znajdą się tam m.in. twórca Litecoina, Charlie Lee, współtwórca giełdy BTCC, Bobby Lee oraz Roger Ver, CEO Bitcoin.com.

Kolejne wydarzenie to Futurama Blockchain Innovators Summit, które odbędzie się w dniach 10-13 września. Wezmą w nim udział przedstawiciele giełd, regulatorzy i banki, którzy będą rozmawiać na temat przyszłości branży blockchain.

Na koniec września zaplanowany jest Blockchain Game Summit. Event odbędzie się w dniach 25-26 września w mieście Lyon we Francji. Wystąpią tam m.in. przedstawiciele projektów Consensys, Enjin i Neon District.

Jak powyższe wydarzenia wpłyną na rynek? Czas pokaże. Jedno jest jednak pewne – spadki nie będą trwały wiecznie, a jak wiadomo, najlepiej robić zakupy, kiedy jest tanio.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915