fbpx

Kryptowaluty są bezużyteczne – mówi Bruce Schneier z Harvard University

Kryptowaluty są bezużyteczne i przydają się tylko oszustom od prania pieniędzy? Tak twierdzi kryptolog Harvard University i badacza nowych technologii Bruce Schneier.

Schneier uważa, że ​​Bitcoin jest operacyjnie trudny i ryzykowny, co czyni go w praktyce bezużytecznym. Pisząc w Wired Schneier powołuje się na kwestię zaufania, jako coś, co powoduje, że cyfrowe waluty raczej nie są dedykowane zwykłym ludziom.

Zaufanie

O co mu chodzi? Uważa, że użytkownicy kryptowalut muszą ufać temu, że górnicy przestrzegają właściwych zasad, a następnie ufać, że cały system nie ulegnie awarii, powodując straty finansowe. Z pewnością sugeruje, że atak 51% (choć sam tego tak nie nazywa) jest nadal możliwy, co jest mocno dyskusyjne. Zresztą zapomina, że cały obecny system finansowy jest oparty głównie na zaufaniu. Do tego wskazuje na niedociągnięcia w działaniu portfeli i giełd z tego rynku:

“Jeśli giełda kryptowalut zostanie zhakowana, stracisz wszystkie swoje pieniądze. Jeśli twój bitcoinowy portfel zostanie zhackowany, stracisz wszystkie swoje pieniądze. Jeśli zapomnisz swoich danych logowania, stracisz wszystkie swoje pieniądze. Jeśli wystąpi błąd w kodzie inteligentnego kontraktu, tracisz wszystkie swoje pieniądze. Jeśli ktoś z powodzeniem włamie się do zabezpieczenia blockchain, stracisz wszystkie swoje pieniądze. Pod wieloma względami ufanie technologii jest trudniejsze niż ufanie ludziom. Czy wolałbyś raczej zaufać ludzkiemu systemowi prawnemu czy szczegółom jakiegoś kodu komputerowego, którego nie masz jak sprawdzić?”

BTC a środowisko

To nie wszystko. Schneier obawia się też o sam proces kopania Bitcoinów. Według niego stanowi on duże zagrożenie dla środowiska ze względu na ilość zużywanej energii. To jednak kolejny, klasyczny argument, który często pojawia się w ustach krytyków kryptowaluty.

Naukowiec twierdzi też, że opłaty transakcyjne sieci Bitcoina, takie jak opłaty za przetwarzanie transakcji, są ukryte, w przeciwieństwie do opłat bankowych, które można łatwo obliczyć.

Mówi również, że automatycznym systemom nie można w pełni zaufać, zaś technologia blockchaina nie jest godna zaufania.

Jego krytyka nie wnosi może nic nowego, ale pokazuje, że starsze pokolenie inwestorów i naukowców nadal pozostaje sceptyczne względem kryptowalut oraz ich technologii.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915