fbpx

Szwed skazany za wysłanie bomby do firmy Cryptopay, przez zgubione hasło

Szwedzki sąd skazał mężczyznę na 6,5 ​​roku więzienia po tym, jak wysłał bombę domowej roboty do firmy Cryptopay. Według magazynu BBC, motywem było zgubione hasło do konta w tym serwisie.

Jermu Michael Salonen (lat 43) otrzymał kilka zarzutów w sądzie okręgowym w Sztokholmie. Wśród nich jest wysłanie bomby do pracowników Cryptopay w Londynie.  Przestępca wysłał również podejrzany “biały proszek” do szwedzkich polityków – w tym do premiera.

Salonen rzekomo próbował zemścić się na firmie za odmowę zmiany hasła na platformie Cryptopay w sierpniu 2017 r. Jak donosi BBC, administratorzy Cryptopay odrzucili wniosek, ponieważ taka zmiana naruszałaby politykę firmy.

Mężczyzna wysłał urządzenie wybuchowe w kopercie zaadresowanej do dwóch pracowników Cryptopay w Hackney w Londynie, w listopadzie 2017 r. Paczka została dostarczona do firmy księgowej, z którą współpracował Cryptopay.

Kilka miesięcy później, w marcu 2018 r., pracownik biura zaczął otwierać paczkę, ale przestał, gdy nabrał podejrzeń co do zawartości. Przesyłka została skierowana do dowództwa policji ds. zwalczania terroryzmu. Następnie informacje odnośnie DNA sprawcy, pobrane z ładunku, zostały wysłane do Interpolu, wraz z ostrzeżeniem do szwedzkich władz o działaniach Salonena. Mężczyna był już wcześniej znany szwedzkiej policji.

Założony pod koniec 2014 roku Cryptopay oferuje portfel Bitcoin, usługę kart płatniczych i oraz platformę wymiany kryptowalut dla klientów z Europy. Współzałożyciel Cryptopay, George Basiladze, poinformował, że firma zmieniła biuro na kilka miesięcy przed dostarczeniem paczki. Nikt nie został ranny w tym incydencie, a żaden z pracowników Cryptopay nigdy nie pracował pod tym adresem.

31 października kilka firm w Amsterdamie spotkało się z kolejnym przypadkiem wymuszenia poprzez pocztę elektroniczną. Anonimowa osoba groziła atakiem granatami ręcznymi, jeśli nie otrzyma 50 000 euro na swój portfel Bitcoin.

Na początku tego roku rosyjski bloger i trader, Pavel Nyashin został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Sankt Petersburgu. Napastnicy ukradli około 425 000 USD w gotówce po tym, jak pochwalił się w Internecie wartością posiadanych kryptowalut. Choć dochodzenie zostało wszczęte w maju, wciąż nie udało się zidentyfikować sprawców.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo    Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85