fbpx

Kryptowaluta a złoto – czy takie połączenie ma sens?

Minęło dziesięć lat odkąd Bitcoin zapoczątkował erę kryptowalut. Wielu do dziś określa dzieło Satoshi’ego Nakamoto jako “cyfrowe złoto”. Czy cyfrowa waluta faktycznie ma tak wiele wspólnego z legendarnym kruszcem? I czy łączenie tych dwóch światów ma sens?

Jedna ciekawa obserwacja na start: spora liczba krypto-fanów wywodzi się ze środowisk, które bardzo cenią ekonomiczne aspekty złota.

Daniel Ameduri, kryptowalutowy inwestor i prezes Future Money Trends LLC, powiedział Darrynowi Pollockowi na łamach Forbesa:

“Wszyscy ludzie, którzy zapoznali mnie z Bitcoinem w 2011 i 2012 roku, wszyscy oni pochodzili ze społeczności złota – każdy z nich. W związku z tym istnieje silna korelacja”

Ameduri sugeruje, że są to osoby, które szukają w obecnym systemie finansowym wolności. Dodaje, że dziś “nie możesz zabrać z banku więcej niż 5 000 USD” bez wiedzy rządu USA. Przepisy prawne obligują banki do informowania władzy o takich ruchach.

“Tym, co przyciąga ludzi do złota (…) jest to, że szukają tego najwyższego bezpieczeństwa, ponieważ ma ono 5000-letnią historię, a banki centralne go kupują, więc nadal jest postrzegane przez elity świata jako pieniądz”

-dodaje.

Złote certyfikaty…

To oczywiście rodzi pytanie o cyfrowe certyfikaty złota. Dziś okazuje się, że wartością dodaną do inwestowania w złoto jest właśnie przemysł kryptograficzny wspierany złotem. Technologia bierze całą wartość inwestycji w złoto i czyni ją bardziej płynną. Takie produkty łatwiej śledzić, kupować i sprzedawać.

Zapewne część z was zna e-Gold. Była to pierwsza waluta cyfrowa zabezpieczona złotem. Powstała w 1996 r. Zamiast jednak oferować bezpieczną, niezniszczalną, publiczną cyfrową księgę, która płaci ludziom za jej utrzymanie, Douglas Jackson oferował cyfrową walutę wspieraną przez rzeczywiste rezerwy złota. Trzymał je w sejfach na Florydzie, a następnie przeniósł do zabezpieczonych skarbców w Londynie i Dubaju. Rząd federalny USA zmusił go jednak  do zamknięcia działalności w 2009 roku.

… i złote tokeny

Innym ciekawym projektem jest np. GramGold Coin. Każdy token to odpowiednik jednego grama złota w rezerwie. Tokeny ERC-20 są emitowane za pomocą inteligentnej umowy przy użyciu czegoś, co GramGold nazywa swoim mechanizmem „proof of asset” (POA).

AgAu możecie jeszcze nie znać, bowiem projekt jest na etapie pre-ICO. Krypto-startup także będzie wydawał żetony ERC-20 wspierane kruszcami. Rezerwy złota i srebra zostaną zabezpieczone przez szwajcarską firmę.

Z kolei AurumCoin to pomysł będący fuzją algorytmu i waluty opartej na złocie. Firma twierdzi, że ma 0,75 grama 24K złota w rezerwie na 1 monetę AU. Od 2014 r. AurumCoin utrzymuje również swój własny, niezależny blockchain  z ograniczoną liczbą monet, które można wydobywać.

DigixGlobal wydaje zaś tokeny ERC-20, aby śledzić własność złota, które przechowuje. DGX ma obecnie kapitalizację rynkową powyżej 4 milionów USD i jest przedmiotem obrotu na ProBit Exchange, Kyber Network, Ethfinex, Livecoin i Kryptono.

Jak więc widać, Bitcoin i złoto mają sporo wspólnego (dają pewną niezależność od władz). Ponadto połączenie blockchaina z kruszcami daje ciekawe efekty.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298