fbpx

3 sposoby na kradzież Twoich kryptowalut z giełdy. Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty?

Giełdy kryptowalut są aktualnie jednym z głównych targetów dla celem cyberprzestępców, którzy chcą wykraść kryptowaluty za pomocą nielegalnych sposobów. Według ekspertów Blockchaina z CipherTrace Security w pierwszej połowie 2018 r., zostało skradzionych 731 milionów dolarów podczas ataków hackerskich. Większość tych hacków to w większości ataki na giełdy, jednakże istnieje wielu hakerów, których celem są indywidualne osoby inwestujące w kryptowaluty.

“Aktualnie ataki na giełdy stają się bardziej ryzykowne dla hackerów więc przenoszą się na zwykłych ludzi” –  takie rzeczy jak ataki phishingowe i próby oszukiwania ludzi są na porządku dzienny w świecie krypto”

Twierdzi Tom Robinson, współzałożyciel Elliptic, londyńskiej firmy, która śledzi i próbuje zapobiec działalności przestępczej w kryptowalutach.
Według statystyk Firmy Elliptic zanotowano pięciokrotny wzrost liczby ataków phishingowych od początku 2018 roku.

“Jest coraz więcej osób, które zaczynają kupować i używać bitcoiny, jednakże ich zaawansowanie techniczne nie jest na tyle wystarczające by mieć pełną świadomość o ryzyku i bezpieczeństwie. Tym samym są znacznie bardziej podatne na ataki phishingowe” – dodaje Tomo

O to 3 najczęstsze sposoby, które są wykorzystywane przez hakerów by ukraść twoje kryptowaluty na giełdach.

Jak ich uniknąć?

E-mail’e phishingowe

Jeśli dużo postujesz o kryptowalutach na Twitterze lub innych platformach społecznościowych, prawdopodobnie otrzymałeś już dziesiątki, jeśli nie setki e-maili phishingowych, które stanowią powiadomienia od giełd kryptowalut, w których znajdują się linki do logowania.

To nic innego jak klasyczne oszustwo phishingowe do zbierania danych logowania. Chociaż są one zwykle bardzo łatwe do wykrycia, niektórzy hakerzy stali się bardziej sprytni i opracowali wiadomości phishingowe, które wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych powiadomień, które są wysyłane z oficjalnych adresów prawdziwych giełd.

Bardzo ważne jest zachowanie czujności za każdym razem gdy otrzymasz wiadomość e-mail z jakiejkolwiek giełdy kryptowalut i najlepiej jest zalogować się za pomocą przeglądarki, aby upewnić się, że trafisz na właściwą stronę. Nigdy nie logować się za pomocą linku w e-mailu, jeśli chcesz by twoje dane do logowania były bardziej zabezpieczone. Raz otworzysz i nic się nie stanie bo był to e-mail z poprawnego adresu, ale co wtedy, kiedy otworzysz z przyzwyczajenia złą wiadomość? Nie odwracalny błąd może srogo kosztować.

Fałszywe adresy giełd

Chociaż e-maile phishingowe są prawdopodobnie najczęstszą próbą kradzieży danych uwierzytelniających użytkownika, fałszywe witryny giełd stają się kolejnym popularnym narzędziem hakerów do uzyskiwania dostępu do funduszy inwestorów kryptowalut.

Podczas wpisywania nazwy giełdy w Google regularnie będziesz widzieć giełdy wyszczególnione w górnej części wyników wyszukiwania jako reklamy. Nie zawsze jednak jasne jest, że niektóre z tych reklam zostały wniesione przez hakerów i prowadzą do strony internetowej wyglądającej niemal identycznie jak pierwotna strona giełdy. Tak dobrze podrobiona strona służy tylko do jednego: ma ona wyłącznie na celu kradzież danych logowania, aby przelać jak najszybciej Twoje kryptowaluty na prawdziwą giełdę.

Strony z fałszywymi adresami były już tworzone na wzór:  Bittrex, Poloniex, Binance i wiele wiele innych giełd.

Google zaczął walczyć z tego typu reklamami, ale nowe fałszywe witryny giełd wciąż są odkrywane regularnie. Na szczęście użytkowników, informacja wychodzi do sieci dosyć szybko gdy tylko pojawią się pierwsze ofiary kradzieży. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o zagrożeniach, które pojawiają się na rynku kryptowalut dołącz do naszego kanału na Telegramie i otrzymuj powiadomienia na telefon.

Hackowanie adresów e-mail

Być może najbardziej niebezpieczną metodą kradzieży jest włamanie do twojej skrzynki meilowej przez hackerów po to by uzyskać dostęp do giełd i zresetować twoje hasła.

O ile mogą zhakować konto e-mail, hakerzy mogą także je usunąć, pod warunkiem, że posiadają oni numer telefonu ofiary kradzieży. Jeśli masz zabezpieczenie 2-FA (Uwierzytelnienie dwupoziomowe) dla swojego konta e-mail – co dla kont Gmail jest typowe, wtedy haker może wykorzystać lukę w systemie sygnalizacyjnym nr 7 (SS7) w sieciach telekomunikacyjnych, aby uzyskać nawet dostęp do telefonu komórkowego ofiary poprzez funkcje wiadomości tekstowych. A więc czy 2-FA jest na tyle bezpiecznie jak nam by się wydawało?

W szczególności uważajcie na swoje konta meilowe. Pod żadnym pozorem nie zapisujcie swoich haseł na przeglądarkach oraz zanim otworzycie meila, który pochodzi od Giełdy z której korzystasz przypomnij sobie o tym artykule.
O tym jak wybrać najbezpieczniejsza giełdę już niedługo na naszej stronie, a jeśli jesteś ciekaw jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty i jak bezpiecznie je przechowywać to koniecznie zajrzyj do tego artykułu : Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty?
Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,614.47
ethereum
Ethereum (ETH) $ 259.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.274489
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 380.68
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 297.32
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.53
eos
EOS (EOS) $ 4.02
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 22.11
tezos
Tezos (XTZ) $ 3.72