fbpx

Korea Północna masowo kradnie kryptowaluty?

Rada Bezpieczeństwa ONZ podejrzewa, że ​​Korea Północna wykorzystuje cyberataki i technologię blockchain, aby unikać sankcji gospodarczych i uzyskiwać obce waluty. Poprzez powyższe działania kraj ten miał zarobić już około 670 milionów dolarów.

Phenian ma spore problemy z powodu sankcji gospodarczych nałożonych na kraj przez ONZ na wniosek Stanów Zjednoczonych w związku z programami nuklearnymi i rakietowymi. Embargo dotyka eksportu węgla w Korei Północnej, który jest ważnym źródłem dochodów rządu.

Rząd złodziejaszków?

Według raportu Nikkei Asian Review, Korea Północna masowo atakowała firmy finansowe i kryptowalutowe w latach 2015-2018. Do tego wykorzystywała technologię blockchain do zacierania śladów.

Między styczniem 2017 r. a wrześniem 2018 r. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna z sukcesami włamywała się na giełdy kryptowalut w Azji. Straty szacuje się na 571 mln USD. Uważa się, że ataki zostały przeprowadzone przez wyspecjalizowaną jednostkę informatyczno-wojskową i stanowią obecnie kluczowy element polityki rządu Korei Północnej.

W dokumentach nie nazwano dokładnie okradzionych platform, ale można domniemywać, że jedną z nich jest japońska giełda Coincheck, która w styczniu 2018 r. utraciła w wyniku tego typu ataku kryptowaluty NEM o wartości 530 mln USD. Kolejny cyberatak miał miejsce we wrześniu zeszłego roku. Wtedy ofiarą padłą giełda Zaif. Straty? “Tylko” 60 milionów dolarów.

Młot na sankcje

W swoim raporcie, który ma zostać złożony formalnie w ciągu kilku dni, panel Narodów Zjednoczonych wyjaśnia:

“[Kryptowaluty] zapewniają Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej więcej sposobów na unikanie sankcji, ponieważ są trudniejsze do prześledzenia, mogą być prane wiele razy i są niezależne od rządowych regulacji.”

Eksperci wskazują, że rząd Korei Północnej gromadzi pulę nielegalnych środków finansowych uzyskiwanych z ataków hakerskich od 2016 r. Zalecają, aby strony państwowe “zwiększyły swoją zdolność do solidnej wymiany informacji o cyberatakach dokonywanych przez Koreę Północną z innymi rządami i ich własnymi instytucjami finansowymi.”

Korea Północna jest również oskarżana o wykorzystywanie anonimowych, wirtualnych walut do obchodzenia sankcji gospodarczych – twierdzi Nikkei Asian Review. Ponoć np. Marine Chain, firma z siedzibą w Hongkongu, która kupuje i sprzedaje statki za pomocą blockchaina, prawdopodobnie dostarcza Korei Północnej różne kryptowaluty.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85