Czy kopanie Bitcoina jest opłacalne? Jak to robić? Jakie zarobki?

Na początku warto zapoznać się z zagadnieniem miningu. Kiedy nauczyć się podstawowych pojęć, będziesz mógł rozpocząć wydobywanie cyfrowej…

Na początku warto zapoznać się z zagadnieniem miningu. Kiedy nauczyć się podstawowych pojęć, będziesz mógł rozpocząć wydobywanie cyfrowej waluty. Pytanie następne, to jak kopać Bitcoin i czy jest to w ogóle opłacalne?

Czym jest Bitcoin Mining? – Kopanie Bitcoina

Pochodzące z języka angielskiego słowo mining oznacza kopane. Aby uprościć wydobywanie bitcoinów, to można powiedzieć, że jest to w pewny sposób rozwiązywanie zagadek matematycznych. Służą do tego odpowiednie narzędzia (koparki kryptowalutowe). Kopiący jest górnikiem.

Mining to inaczej proces, który pozwala na tworzenie pewnych bloków, a w nich zapisywane są konkretne transakcje. Kopanie cyfrowej waluty można porównać do kopania złota. Wszystkie wydobywane monety służą jako dowód pracy (Proof of Work – PoW). Nie jest to jedyny profit. Podczas wydobywania Bitcoina można otrzymać prowizję od transakcji – jest to jednak uzależnione od wielu czynników (algorytmów).

Idea podstaw pracy to zależności liczbowe. Jest je bardzo trudno wygenerować, ale łatwo jest sprawdzić. Polega to na losowaniu, aby znaleźć ten odpowiedni zapis. Odgadnięcie sprawia, że blok dołącza do już zaakceptowanych bloków. Trudność jest tutaj uzależniona od tempa rozwiązywania. Proces ten został stworzony przez twórcę tej kryptowaluty, czyli Satoshima Nakamoto. Zasada jest taka, że im więcej osób kopie, tym proces staje się trudniejszy. Kopanie Bitcoinów jest procesem dodawania kolejnych bloków, aby przedłużać blockchain.

Krypto koparki do kopania Bitcoinów

Aby kopać Bitcoiny, potrzebny jest sprzęt o dużej mocy obliczeniowej. Algorytm pozwala regulować proces wydobywania kryptowaluty. Każde urządzenie biorące udział w wydobywaniu coinów jest na równej pozycji. Oczywiście drobną przewagę można sobie wypracować, posiadając lepszy sprzęt, czyli ten o większej mocy obliczeniowej. System jednak został tak skonstruowany, ze z góry jest przesądzone, ile można wydobyć monet. Przy Bitcoinie limit wynosi 21 milionów. Są kryptowaluty o nieskończonej liczbie, np. Dogecoin.

Kopanie Bitcoinów

Na początku do kopania wykorzystywano PCU. Można było kopać praktycznie z każdego miejsca na świecie. Jednak jak się okazało, sprzęt PCU nie dawał sobie rady przy tak skomplikowanych obliczeniach. Miejsce CPU zajęły karty graficzne, a więc GPU. Mogły one obliczać o wiele więcej zadań, lecz zużywały bardzo wiele energii. Następnie postawiono na ASIC, czyli tzw. układ scalony. Układ ten został przystosowany do pełnienia konkretnych funkcji. Wadą ASIC jest jednak niemożliwość jego przeprogramowania.

Kopanie Bitcoin na telefonie

Telefony również należą do koparek kryptowalut. Umożliwia to aplikacji na systemie Android. Warto jednak wrócić do ustawień fabrycznych, aby zwiększyć moc obliczeniową procesora oraz zainstalować jedną z aplikacji służących do wydobywania Bitcoinów, np. oprogramowanie MinerGate. Jeśli już ktoś się zdecyduje, na kopanie za pomocą telefonu, to dobrze wykorzystać smartfon, który zalega gdzieś w szafce i nie jest już używany do codziennych czynności.

Kopanie Bitcoin na PC

Komputery również należą do urządzeń, które pozwalają na wydobywanie kryptowalut. Z pewnością nada się on bardziej niż smartfon, ponieważ posiada procesor oraz kartę graficzną o znacznie wyższej mocy obliczeniowej. Trzeba pamiętać, że nadal nie dorównują one specjalnie zaprogramowanym koparkom do Bitcoinów, które posiadają o wiele wyższą moc obliczeniową i pozwalają wydobywać o wiele więcej cyfrowej waluty.

Kopanie na PC można rozpocząć przy użyciu przeglądarki internetowej. Wtedy nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania.

Czy wydobywanie Bitcoinów jest opłacalne?

Dawniej, przy początkach Bitcoina, jest wydobywanie była bardzo proste. Wystarczyło, aby posiadać komputer z dobrą kartą graficzną. Nic nie stało na przeszkodzie, aby wydobyć w taki sposób kilka Bitcoinów. Wtedy jednak cena Bitcoina wynosiła kilka centów.

Obecnie kopanie nie jest zbyt opłacalne, ponieważ wymaga zużywania dużej ilości energii, a jak wiadomo, ceny za prąd elektryczny w Polsce znacząco się podniosły. Górnicy, którzy zajmują się wydobywaniem Bitcoina, wolą rozpocząć ten proces poza granicami kraju, aby zaoszczędzić na mniejszych rachunkach za prąd.

Kopanie Bitcoina – ile można zarobić?

Wiele zależy od tego, ile tak naprawdę zainwestujemy w ten proces. Chodzi tutaj bowiem przede wszystkim o wkład własny, czyli o fakt, czy chcemy i ile możemy zainwestować w profesjonalny sprzęt do wydobywania cyfrowej waluty, np. w drogie koparki. Jeśli chcemy wykorzystać swój smartfon czy komputer/laptop, to opłacalność maleje, ponieważ taki sposób przyniesie raczej niewielkie zyski.

Pytanie jednak, ile można zarobić na wydobywaniu Bitcoina za pomocą specjalnych koparek? Trzeba dokładnie to przeliczyć, ponieważ wiele zależy od ceny urządzeń, wysokości rachunków za prąd elektryczny oraz aktualnego kursu Bitcoina. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie podane trzy czynniki, to można przeprowadzić symulację, ile jesteśmy w stanie zarobić – a przynajmniej podać jakiś przedział, w którym prawdopodobnie się zmieścim

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts