fbpx

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Powstało wiele teorii spiskowych oraz legend na temat tego, kim lub czym jest Satoshi Nakamoto. Najbardziej rozpowszechniona wersja to ta, w której Satoshi Nakamoto był jednym z pierwszych programistów, którzy stworzyli Bitcoina lecz wycofał się z jakichkolwiek działań i obecnie nie jest zaangażowany w jakiekolwiek prace związane z tą kryptowalutą.

Kim jest Satoshi Nakamoto?

satoshi nakamoto

Satoshi Nakomoto to całkiem powszechne Japońskie imię i nazwisko i w luźnym tłumaczeniu nawiązuje do liberalnych zasad rządzących zdecentralizowaną kryptowalutą lub jak to mówią “mądrą organizacją centralną”. To określenie było postrzegane jako gra słowna w nawiązaniu do CIA, gdzie papiery z lat 1991 – 1997 dotyczące kryptowalut zostały napisane przez pracownika o imieniu Okamoto. Warto zwrócić uwagę na fakt, że algorytm SHA-256 został stworzony przez CIA.

Inna teoria mówi o tym, że to była cała grupa ludzi. W szczególności wymienia się takie nazwiska jak Neil King, Vladimir Oksman i Charles Bry. Powodem do tych podejrzeń był związek między rejestracją oryginalnej domeny Bitcoin.com a zaszyfrowanymi publikacjami tychże osób oraz tym, że na kilka dni przed uruchomieniem sieci złożyli wniosek patentowy dotyczący sieci, komunikacji i kryptografii. Teoria ta została szybko zgaszona przez kategoryczne zaprzeczenia wyżej wymienionych, jakoby mieli jakiekolwiek powiązania z algorytmem.

Ryzyko bycia sławnym

Prawdopodobnie najbardziej narażonym człowiekiem był Dorian Satoshi Nakamoto, którego w lutym 2014 Newsweek nawiedził w jego domu. Dorian kategorycznie zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z algorytmem.

Kolejną podejrzaną osobą był student kryptografii o imieniu Michael Clear uczący się na Trinity College Dublin. Podejrzenia padły jeszcze dalej na grupę Crypto Mano Group, do której miał także należeć jeden z profesorów.

Istnieje również teoria głosząca, że za BTC stoi cała organizacja rządowa lub podziemny rząd. Przeznaczeniem kryptowaluty miał być zamach na amerykańskiego dolara oraz gospodarkę USA.

Kimkolwiek są lub jest Satoshi, jedno jest pewne. Nie chce być odnaleziony i bardzo dobrze się ukrywa. Kto wie czy jego lub jej prawdziwa tożsamość kiedykolwiek zostanie ujawniona. Nie mniej jednak życzymy powodzenia w poszukiwaniach 🙂

Możliwe, że kojarzysz opowieść o pierwszej transakcji w BTC, kiedy to za 10,000 BTC kupiono 2 pizze? – Zapoznaj się z wywiadem, z “gościem od pizzy”, który opowiada o tym jakim człowiekiem był Satoshi Nakamoto: LINK.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852