Kenijscy rolnicy zaczęli rozliczać się w kryptowalutach

Zainteresowanie rynkiem kryptowalutowym w jednym z lepiej rozwijających się gospodarczo się państw w Afryce Wschodniej, czyli w Kenii…

Zainteresowanie rynkiem kryptowalutowym w jednym z lepiej rozwijających się gospodarczo się państw w Afryce Wschodniej, czyli w Kenii wzrasta. Za wzrost popularności odpowiadają m.in media, budujące zaufanie kryptowaluty wśród kenijskiej społeczności, a dla wygody i przejrzystości rynku nieruchomości deweloperzy rozważają wprowadzenie na rynek korzystanie z blockchaina.

Rolnicy aprobują cyfrowe aktywa

Bardzo przychylnie do korzystania z aktywów cyfrowych są nastawieni kenijscy rolnicy. Według raportu agencji medialnej VOA rozliczanie się przy pomocy kryptowaluty staje się dla tej grupy zawodowej coraz atrakcyjniejszą alternatywą.

Cytujący kenijskiego rolnika raport mówi o używaniu kryptowaluty sarafu do zakupu produktów do ogrodu, jak nasiona i nawóz. Funkcjonujące na zasadzie kuponów monety sarafu, mogą być wymieniane na towary albo usługi, które oferują użytkownicy waluty. Dla rozpoczęcia korzystania z sarafu wystarczy natomiast rejestracja, którą można przeprowadzić przy dostępie do kenijskiej linii sieci mobilnej. Na start i zachętę nowy użytkownik otrzymuje 50 sarafu, a kolejne zarabia sprzedając produkt albo usługę użytkownikom sieci.

Taki system wprowadził dla użytkowników miejskich z niskimi dochodami amerykański ekonomista, Will Ruddick. Uważa on, że tego rodzaju system spełnia funkcję wypełnienia luki walutowej. Ruddick mówi o brakach na rynku waluty fiducjarnej Kenii, co negatywnie wpływa na możliwości szacowań działań handlowych przedsiębiorców, w tym właśnie rolników i że sarafu jest tam bardzo potrzebna i dobrze się sprawdza.

Inicjatywa wspierana również przez ONZ

Według wcześniejszych doniesień Bitcoin.com News, inicjatywę pochwalił rezydent Kenii, a jednocześnie koordynator ONZ Stephen Jacksona. System e-voucherów opartych na blockchainie opiera również Czerwony Krzyż, ponieważ dzięki niemu słabsze gospodarstwa domowe uzyskują łatwiejszy dostęp do podstawowych potrzeb.

Co więcej, nie tylko ONZ i rolnicy chwalą krytpowalutę sarafu, ale aprobują ją również niektórzy kenijscy naukowcy. Należy do nich m.in. Bitange Ndemo, starszy wykładowca na Uniwersytecie w Nairobi, który uznaje ten rodzaj kryptowaluty za przyszłościowo przydatny dla innych krajów Afryki. Ndemo wyjaśnia na przykładzie Demokratycznej Republiki Konga, że rezerwy kobaltu mogą posłużyć jako oparcie dla kryptowaluty wspomagającej rozwój kraju.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts