fbpx

JPMorgan wieszczy spadki na Bitcoinie

Stratedzy inwestycyjni JPMorgan ostrzegają inwestorów przed Bitcoinem. I to pomimo obecnej hossy. Według ich ostatniego raportu, kryptowaluta “wyprzedziła swoją wartość wewnętrzną”. Obecne ruchy odzwierciedlającą już zaś boom z 2017 r., który miał miejsce przed załamaniem w 2018 r.

Cena Bitcoina zaczęła mocno rosnąć od 2 kwietnia, sygnalizując tym koniec prawie 18-miesięcznej bessy. Jednak stratedzy JPMorgan zawsze znajdą jakiś powód, by zniechęcić zainteresowanych klientów do zakupu BTC – do takich wniosków można teraz dojść. Według nich:

“W ciągu ostatnich kilku dni rzeczywista cena gwałtownie przesunęła się ponad koszt krańcowy. Ta rozbieżność między wartościami rzeczywistymi a wewnętrznymi niesie za sobą pewne echa wyższego impulsu z końca 2017 r., a wówczas rozbieżność ta została rozwiązana głównie przez obniżenie rzeczywistych cen.”

Oczywiście JPMorgan pomija fakt, że Bitcoin nie zachowuje się jak towar, ponieważ jego podaż jest nie tylko ograniczona, ale jego emisja jest przewidywalna i stała niezależnie od popytu na rynku.

Stara śpiewka

W rzeczywistości eksperci banku mówili podobne rzeczy  w lutym 2019 roku, kiedy cena BTC oscylowała w okolicach 4 000 USD. Wówczas wartość wewnętrzna – zdaniem ludzi z JPMorgan – wynosiła zaledwie 2 400 USD i była wyliczana w oparciu o „średni koszt wydobycia przez tanią chińską koparkę”.

Wcześniej było jednak jeszcze ciekawiej. Wtedy analitycy z JPMorgan stanowczo twierdzili, że Bitcoin nie ma żadnej „wewnętrznej wartości”, a ta może istnieć tylko w dystopijnej wersji świata przyszłości.

„Wspaniale jest widzieć, że JPM wreszcie przyznaje, że Bitcoin ma wewnętrzną wartość”,

-skomentował nowe analizy starszy analityk rynku EToro, Mati Greenspan. Dodał też:

„Teraz poczekaj, aż zrozumieją, że górnicy, którzy mają nadwyżkę, zaczynają gromadzić coiny”.

Wielu członków społeczności górniczej twierdziło już, że sama koncepcja „kosztu krańcowego” lub „progu rentowności” jest wadliwa. JPMorgan wspomina jednak o „wyzwaniu” związanym ze zdefiniowaniem „wartości godziwej” dla BTC.

Tymczasem definiowanie wartości wewnętrznej lub uczciwej dla dowolnej kryptowaluty jest wyraźnie trudne. Dziś trudno jasno odpowiedzieć na pytanie, jaka cena za 1 BTC jest tą właściwą i uczciwą.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98