fbpx

JP Morgan: blockchain jest daleki od instytucjonalizacji

Joyce Chang, stojąca na czele globalnego działu badawczego JPMorgan Securities, powiedziała, że technologia blockchain wciąż jest daleka od instytucjonalizacji i musi jeszcze pokonać kluczowe przeszkody, zanim będzie mogła przejść na “skalę międzybranżową”. Chang stwierdziła to podczas wywiadu w programie “Bloomberg Daybreak: Americas”.

Chang zauważyła, że wdrażanie blockchaina ma miejsce na razie w branżach o szczególnych cechach, w których technologia może przynieść rzeczywisty i natychmiastowy przyrost wydajności. Podkreśliła, że spodziewa się też tego, że blockchain będzie wywierał szczególny wpływ na rynek w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

Przeszkody

Niemniej jednak określiła kluczowe przeszkody, które należałoby stopniowo rozwiązać, zanim technologia mogłaby zaoferować “hurtową, międzysektorową i transformacyjną zmianę”:

“Jak uzyskać skalę, gdy sama natura [technologii] ma być zdecentralizowana? To jest Paragraf 22 blockchainia. Sądzę, że [władze] wciąż pracują nad kwestiami regulacyjnymi, dotyczącymi również prywatności i bezpieczeństwa danych.”

Biorąc pod uwagę złożoność rozwiązywania tych problemów, Chang argumentuje, że główny nacisk na wdrażanie technologii pozostaje zatem ograniczony do konkretnych przypadków użycia i że niektóre branże stwarzają poważne trudności dla technologii na tym etapie – na przykład w łańcuchu dostaw i logistyce.

Jak przekonuje Chang, użycie blockchaina do digitalizacji dokumentów handlowych i automatyzacji wielu procesów finansowania handlu rzeczywiście nabrało znaczenia w ostatnich miesiącach. W styczniu tego roku, singapurska, międzynarodowa firma finansowa Standard Chartered, ukończyła pierwszą ofertę finansowania handlu opartą na sieci bloków.

StanChart jest także jednym z kilkunastu dużych banków (w tej grupie jest też HSBC i BNP Paribas), które wspólnie rozwinęły i uruchomiły zeszłej jesieni platformę finansowania handlu za pomocą blockchaina nazwaną eTrade Connect.

Chang już wcześniej przedstawiła swoje stanowisko w sprawie znaczącego wpływu blockchaina na finansowanie handlu, dodając, że w przypadku płatności globalnych jest mało prawdopodobne, że “zmieni system na nowo, ale [raczej] wprowadzi marginalne ulepszenia”.

Faktem pozostaje to, że sieć bloków jest dziś technologią, która zmienia rzeczywistość i zaczyna być coraz częściej stosowana w różnych branżach na całym świecie.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 11,454.36
ethereum
Ethereum (ETH) $ 271.36
ripple
XRP (XRP) $ 0.335562
litecoin
Litecoin (LTC) $ 103.62
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 346.92
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.60
eos
EOS (EOS) $ 4.81
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 160.57
tron
TRON (TRX) $ 0.028633