fbpx

Jakim człowiekiem był Satoshi? Wywiad z „gościem od pizzy”

Dziesięć lat po tym, jak Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoina, nadal nie jest znana jego tożsamość. Zniknął on w kwietniu 2011 roku, zostawiając po sobie wiele kilkaset postów na forum oraz wiele maili. Laszlo Hanyecz (znany przede wszystkim z tego, że kupił 2 pizze za 10 000 BTC) jest jedną z osób, z którymi pisał Nakamoto.

Ich interakcja rozpoczęła się w momencie, gdy Hanyecz, który wcześniej kopał bitcoiny na swoim laptopie, wyraził chęć pomocy w rozwijaniu projektu (z zawodu jest programistą). Nakamoto zgodził się i przez rok przekazał Hanyeczowi zadania do wykonania.

Hanyecz stwierdził, że rozmowy z Satoshim zawsze były „trochę dziwne”.

„Byłem zafascynowany Bitcoinem i chciałem jakoś pomóc, ale pracowałem już jako programista”. Według Laszlo Satoshi traktował go jak darmowego, pełnoetatowego pracownika:

„Wysyłał mi wiadomości typu »Hej, mógłbyś się tym zająć?« albo »Musimy naprawić te bugi«. Ja na to: »My? Nie jesteśmy zespołem«. Pomyślałem sobie wtedy, że może on uważał inaczej. Nie chciałem jednak brać na siebie tej odpowiedzialności. Nie do końca wszystko wtedy jeszcze rozumiałem”.

„Czasami mnie irytował. Powiedziałem mu kiedyś, że nie jest moim szefem. Nie było to jednak na poważnie”.

Nakamoto nie podzielał zapału Hanyecza związanego z kopaniem: „powiedział mi, żebym nie tracił na to czasu. Starał się rozwinąć społeczność i zależało mu na realnym zastosowaniu w handlu. Był w pełni świadomy, że kopanie wzbogaci tylko nielicznych”.

Hanyecz pisał do niego w ciągu tygodnia, zazwyczaj w sprawie kodu Bitcoina. Satoshi odpisywał na jego wiadomości zbiorowo, zazwyczaj pod koniec tygodnia: „założyłem, że po prostu jest zajęty pracą nad czymś innym”.

Choć obaj rozwijali projekt już jakiś czas, Nakamoto dbał o anonimowość do tego stopnia, że Hanyeczowi wydało się to dziwne:

„On (lub ona) nigdy nie powiedział mi nic osobistego. Zadałem mu kilka pytań, ale zawsze odpowiadał wymijająco. Koniec końców te pytania zostały bez odpowiedzi”.

Z powodu pseudonimu Satoshiego, Laszlo uważał – podobnie jak wielu innych – że ma do czynienia z nieco ekscentrycznym azjatą.

„Kilka razy przysłał mi niegrzeczne wiadomości. Zignorowałem je, bo co z tego, że mi pisze, żebym spadał na drzewo? To było moje hobby, nie praca. Próbowałem się z nim zaprzyjaźnić. Wydawało mi się, że ma paranoję związaną z dziurawym oprogramowaniem”. Z perspektywy czasu Hanyecz przyznaje, że ta paranoja była zrozumiała: „gdyby coś się stało z kodem, być może nie prowadzilibyśmy teraz tej rozmowy”.

Hanyecz powiedział, że był przyzwyczajony do obchodzenia się z ekscentrycznymi osobami, lecz rozmowy z Nakamoto przyprawiały go o, jak to określił, „dziwne uczucie”. Darzy on jednak Satoshiego szacunkiem i wierzy, że Bitcoin mógłby nie ujrzeć światła dziennego, gdyby nie starania twórcy do pozostania anonimowym.

„Ludzie kochają tajemnice, ale staram się uświadamiać, że nie ma znaczenia, kim on był. Mógłby być nawet psychopatycznym mordercą. Ludzie lubią utożsamiać się z bohaterami lub złoczyńcami, ale w świecie kryptowalut liczy się kod. Charyzma i bycie ciekawym człowiekiem pomaga do pewnego stopnia, ale ostatecznie zostaniesz oceniony na podstawie jakości twojego kodu i pomysłu”.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98