fbpx

Gdzie przechowywać BTC i Alty? Jaki portfel do kryptowalut wybrać?

Założenie portfela Bitcoin jest pierwszym co należy zrobić, decydując się na korzystanie z tej cyfrowej waluty. Tak jak banknoty czy monety, Bitcoiny również trzeba gdzieś przechowywać i tak samo jak w przypadku gotówki możemy wybrać spośród wielu rozwiązań. Jaki portfel do kryptowalut wybrać? – Dowiesz się z tego artykułu.

Jeśli wiesz, już jaki rodzaj portfela jest Ci potrzebny to możesz od razu sprawdzić ten artykuł, dzięki któremu poznasz najlepsze portfele w 2018.

Funkcjonuje pięć głównych rodzajów portfeli:

  1. aplikacja komputerowa
  2. aplikacja mobilna
  3. portfel w chmurze
  4. portfel papierowy
  5. portfel sprzętowy

Zanim wybierzesz portfel do kryptowalut

Powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

  1. Przede wszystkim, czy będzie to portfel inwestycyjny, na którym po prostu będziesz trzymał Bitcoiny jako inwestycję długoterminową, czy służący do wykonywania bieżących i częstych transakcji?
  2. Jakiego poziomu bezpieczeństwa wymagasz od swojego portfela? Prawdę mówiąc zależy to przede wszystkim od poziomu bezpieczeństwa naszego komputera.
  3. Czy portfel powinien mieć dużą mobilność? Czy chcesz logować się na nim z dowolnego miejsca?

Co wybrać?

Kiedy znasz swoje potrzeby, pozostaje Ci wybrać portfel do nich dostosowany. Masz do wyboru:

Portfel do kryptowalut w formie aplikacji komputerowej

Portfele te cechuje niska mobilność ponieważ możemy z nich korzystać jedynie na komputerze, na którym zostały zainstalowane. Istnieje jednak możliwość zainstalowania takiego portfela na przenośnej pamięci USB. Ten rodzaj należy podzielić na jeszcze dwie podkategorie:

Portfel do kryptowalut “pełny” – przechowujące cały łańcuch bloków na naszym komputerze co wiąże się z długim czasem synchronizacji oraz wysokim zużyciem zasobów komputera – zajmują coraz więcej przestrzeni na dysku twardym. Przykłady to Bitcoin Core, czyli oryginalny portfel Bitcoin oraz Armory.

Portfel do kryptowalut “lekki” –  łańcuch bloków przechowywany jest na serwerze a nie na naszym komputerze. Dzięki temu zajmują mało przestrzeni dyskowej a czas synchronizacji jest krótki. Przykłady to Multibit i Electrum.

Jeśli zastanawiasz się nad tzw. portfelem uniwersalnym, czyli takim, na którym będziesz mógł przechowywać wiele kryptowalut na raz to warto zapoznać się z tym artykułem, prezentującym 3 uniwersalne portfele desktopowe.

Portfel do kryptowalut offline

Bardzo popularnym rodzajem portfeli offline jest tzw. paper wallet, czyli kartka papieru, na której zapisujemy (lub drukujemy) klucz publiczny (adres portfela służący do wysyłania i odbierania przelewów) oraz prywatny (który służy do odblokowania portfela – możemy zaimportować taki klucz do praktycznie dowolnego innego portfela). Trzeba liczyć się z tym, że mobilność takich portfeli jest niska. Dopóki przechowujemy klucz prywatny na kartce i nie ma go nigdzie w internecie to jesteśmy w 99.9% bezpieczni. Tylko osoba, która fizycznie podpatrzy nasz klucz, będzie mogła go wykorzystać. Zabezpieczoną kartkę z kluczem prywatnym, możemy nawet zakopać na X lat w ziemi. Taki portfel możemy w łatwy sposób wygenerować sobie na stronie internetowej bitaddress.org, następnie wydrukować lub zapisać i bezpiecznie ukryć, dopóki nie będzie potrzebny.

Portfel do kryptowalut mobilny

Są to portfele w formie aplikacji mobilnej, np. na telefon. Służą głównie do wykonywania błyskawicznych transakcji w restauracji, hotelu czy sklepie internetowym poprzez zeskanowanie kodu QR. Przykładem mogą tutaj być Bitcoin Wallet, Mycelium, Xapo – wszystkie do pobrania z Google Play.

Przeglądarkowy portfel do kryptowalut

W tego typu portfelach wszystkie klucze są przechowywane na serwerach organizacji zarządzających portfelem. Z jednej strony mamy do niego dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Z drugiej strony, nasze Bitcoiny są nieco poza naszą kontrolą, uzależnione od osób trzecich. Możemy wybrać między innymi: Blockchain.infoCoinbase, Circle czy Mycelium. Ze względu na specyfikę tych portfeli nie zalecamy ich do długoterminowego przechowywania większej ilości Bitcoinów. W przypadku Ethereum i tokenów ERC20 sprawdza się MyEtherWallet lub dodatek do Chrome – MetaMask.

Sprzętowy portfel do kryptowalut

Małe, lekkie urządzenie przenośne. Aby mogły działać, wystarczy, że podłączymy je do dowolnego komputera, do gniazda USB. Nie zapłacimy nimi w hotelu czy restauracji tak jak portfelem mobilnym, ale dzięki temu rozwiązaniu możemy mieć swoje Bitcoiny zawsze w kieszeni, nawet bez dostępu do internetu. Warto zwrócić tu uwagę na portfel Trezor lub Ledger Nano S.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo Twojego portfela zależy w 99% od Ciebie. Jeśli nie udostępniasz nikomu haseł oraz masz zabezpieczony komputer, to nie masz co się martwić o bezpieczeństwo swoich Bitcoinów. W przypadku portfeli w formie aplikacji komputerowej, możemy utworzyć kopię zapasową na pendrive’ie, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać do niego dostęp na dowolnym komputerze, np. w przypadku awarii naszego sprzętu.

Polecamy także sprawdzić ten artykuł, dzięki któremu poznasz najlepsze portfele w 2018.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852