fbpx

Jaki jest ostatni krok do globalizacji technologii blockchain?

Od powstania Bitcoina w 2009 na rynek weszło już tysiące firm operujących na technologii blockchain. Wartość tokenów wyemitowanych przez niektóre projekty osiągnęła ponad miliard dolarów a globalna kapitalizacja wszystkich kryptowalut przekroczyła 170 miliardów dolarów.

Wiele projektów nie zaczyna tak jak niegdyś od zera organizując pre mining lub rozdając tokeny za darmo aby utworzyć społeczność tylko od razu organizuje ICO, podczas których zbierane są dziesiątki a czasem setki milionów dolarów.

Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat ok 10% globalnego PKB będzie przechowywane na blockchainie. Patrząc na dzisiejsze światowe PKB byłaby to kwota ok 8 trylionów dolarów.

Ale w jaki sposób te wartości mogłyby swobodnie przepłwać między tysiącami blockchainów, z których każdy jest odrębnym ekosystemem?

Cóż, ten sam problem miał niegdyś internet, kiedy to jeszcze był jeszcze podzielony na lokalne sieci – intranety. Prawdziwy przełom nastąpił w 1973 roku kiedy to poszczególne intranety zdały sobie sprawę, że mogą stworzyć wspólny protokół, który umożliwiłby im wzajemne porozumiewanie się i drastycznie rozszerzył ich zasięg.

Początkowo internet rozwijał się relatywnie wolno. Masowe upowszechnienie nastąpiło dopiero wtedy gdy dostawcy oferujący mail, fax albo telefon dodali internet do swoich usług.
Dzisiaj mamy ogólnoświatowy dostęp do internetu. Wszyscy dostawcy dają swoim użytkownikom łatwy dostęp do całego oceanu danych jakim jest internet. Nie musimy zastanawiać się w jaki dokładnie sposób informacje te są pobierane i przetwarzane, nie musimy znać też dokładnej ścieżki dostępu. Obecnie gdy chcemy dowiedzieć się czegoś z internetu wystarczy, że wpiszemy adres URL strony i to wszystko! DNS (System Nazw Domenowych) tłumaczy to co wpisaliśmy w komputerze na adresy IP. Nasz dostawca internetu również nie musi znać dokładnej ścieżki dostępu. Za pomocą protokołu TCP/IP zapytanie się wysyłane z jednego kanału do drugiego za pośrednictwem routerów, serwerów oraz innych dostawców. Kluczowym punktem jest to, że nikt nie musi znać dokładnej ścieżki dostępu. Wystarczy tylko to, że wszyscy zaufają protokołowi TCP/IP, który ma za zadanie dostarczyć pakiet danych od źródła do celu. To właśnie te protokół umożliwia “inter-networking” i tworzy internet.

Połączenie Blockchainów

Każdy z większych blockchainów, zarówno tych utworzonych jak i tych, które dopiero są tworzone przypomina intranety. Co gdyby stworzyć pomost między nimi, który umożliwi wzajemne “porozumiewanie się” blockchainów?

Przyjżyjmy się projektom, które rozwijają tę technologię

COMIT (Cryptographically-secure Off-chain Multi-asset Instant Transaction network)

Tak samo jak w przypadku internetu, potrzebne są stabilne i niezawodne podstawy (odpowiedniki intranetów). Każdy z dużych blockchainów mógłby nim się stać ponieważ tak samo jak w przypadku internetu zostałyby one połączone wspólnym protokołem COMIT Routing Protocol (CRP). Punktem krytycznym tej technologii są też tzw. Liquidity Providers (LP), czyli uczestnicy sieci, którzy umożliwiają płynne przekazywanie transakcji. Można ich porównać do znanego systemu Masternodes albo Proof of Stake.

Smart Bridges

Zaprojektowane przez platformę Ark rozwiązanie ma odpowiedzieć na stale zadawane pytanie “Który z altcoinów zastąpi Bitcoina?” – Odpowiedź brzmi, żaden i każdy zarazem. Dzięki niewielkiej wtyczce zaprojektowanej przez Ark’a każdy blockchain ją posiadający będzie mógł nawiązać połączenie z innym blockchainem, na którym jest ona zaimplementowana. W ten sposób Będziemy mogli np. wysłać ARK i odebrać ETH, uruchomić smartcontract na Ethereum również za pomocą Ark albo wysłać po prostu wysłać wiadomość do innego blockchaina.

Aion Network

Projekt początkowo rozwijany przez Nuco, ma dostarczać protokoły niezbędne do stworzenia infrastruktury blockchain o wysokiej wydajności i skalowalności. W dodatku ma pozwalać na łączenie ze sobą blockchainów oraz umożliwiać działanie aplikacji pomiędzy różnymi blockchainami. Wszystkie blockchainy mogą mieć odmienną infrastrukturę ale mimo to będą dały się ze sobą połączyć.

Tak jak cały internet jest oparty na jednym protokole, tak i różne blockchainy zostaną w pszyszłości zintegrowane. Które rozwiązanie okaże się najlepsze i najbardziej wydajne? Na tę chwilę trudno to stwierdzić. Warto jednak obserwować projekty konkurujące o miano międzyblockchainowego mediatora ponieważ miejsce jest tylko jedno a zwycięzca zgarnie całą pulę dla siebie.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98