Jak wypłacić bitcoiny w gotówce bez podatku w Bitomacie?

Masz w swoim portfelu troszkę kryptowalut i chcesz wypłacić je w gotówce? Nic trudnego. Wystarczy, że skorzystamy z…

Masz w swoim portfelu troszkę kryptowalut i chcesz wypłacić je w gotówce? Nic trudnego. Wystarczy, że skorzystamy z bitomatu.

Czym jest bitomat? Jest to po prostu odmiana bankomatu czy też wpłaty, w którym możemy zarówno kupować, jak i także sprzedawać kryptowaluty na gotówkę. Bitomaty goszczą się od jakiegoś czasu w naszych miastach, ale nie ma ich niestety wiele. Dla przykładu w Poznaniu skorzystać możemy zaledwie z trzech bitomatów, a szacuje się, że w całej Polsce się znajduje ich zaledwie około pięćdziesięciu.

Temat kryptowalut ostatnio jest niezwykle gorący i to nie tylko z uwagi na wysoki kurs bitcoin, ale także – co irytuje najbardziej graczy komputerowych – wykupowane masowe sprzętu do kopalni kryptowalut, a nawet do tego celu używanie laptopów gamingowych, co się między innymi przekłada na niezwykle wysokie ceny oraz jednocześnie słabą dostępność karty graficznych.

Jak działa bitomat?

Zakup bitcoinów (wpłata) w bitomacie jest bardzo prosty. Wystarczy, że wybierzemy opcję Buty Bitcoin, podać swój portfel (w postaci kodu QR do zeskanowania) oraz włożyć do bitomatu ilość odpowiednią gotówki. Ilość bitcoinów do zakupu się będzie aktualizować razem z włożeniem każdego z banknotu. Po uzyskaniu odpowiedniej kwoty wystarczy, że potwierdzimy transakcję.

Jeśli chodzi o wymianę kryptowaluty na gotówkę (sprzedaż) jest to proces o wiele bardziej skomplikowany. Na początku należy wybrać opcję Sell Bitcoin. Następnie podajemy kwotę, za którą chcemy sprzedać swoje bitcoiny – razem ze zmianą kwoty na ekranie będzie się aktualizowała ilość bitcoinów do sprzedaży. Po potwierdzenie kwoty wybrać należy metodę uwierzytelnienia (SMS bądź e-mail). Po podaniu naszego maila czy też numeru telefonu przepisać należy kod, który otrzymaliśmy właśnie.

Po weryfikacji pomyślnej bitomat poda nam sam numer portfela, na które musimy wysłać sprzedawane bitcoiny. Wystarczy zeskanować kod QR naszego portfela i po prostu przelać środki. Możemy to także zrobić przy użyciu specjalnej aplikacji. Następnie wybierzmy ponownie opcję Sell Bitcoin i znów użyjmy tego samego środka na uwierzytelnienie – w momencie tym gotówka powinna zostać wypłacona.

Ile nas kosztuje skorzystanie z bitomatu?

Bardzo podobnie jak wykorzystanie bankomatu klasycznego wiąże się czasem z opłatami, tak i niestety tutaj należy się liczyć z zapłaceniem prowizji. Zależnie od bitomatu opłata się wiąże od trzech do pięciu procent od transakcji, a więc całkiem sporo. Również wpłata na konto bitcoin wiązać się może z opłatami – zanim skorzystamy z bitomatu warto to wszystko dokładnie sprawdzić.

Warto także przeliczyć, czy nie wyjdzie nam taniej transfer z portfela kryptowalut, na przykład na konto walutowe w banku czy też na PayPayl (między innymi umożliwia to nam Coinbase).

Czy w bitomatach możemy wymienić na gotówkę jedynie bitcoiny?

Wszystko jest zależne już od samego bitomatu. Niektóre wyłącznie obsługują bitcoinowe portfele, a inne także altcoiny, jak chociażby Ethereum (ETH), Dash (DASH) czy też Litecoin (LTC).

A jaka jest najniższa kwota wymiany w bitomacie? Jest to niezwykle ważne zagadnienie. Najlepiej będzie to sprawdzić w przypadku danego bitomatu.

A jak znaleźć najbliższy bitomat? Najlepiej będzie po prostu skorzystać z Internetu. Wykorzystajmy do tego celu Google Maps. Należy się liczyć jednak z tym, że większość bitomatów jednak znajduje się w dużych miastach. Nie będziemy mieli żadnego problemu ze znalezieniem bitomatu w takich miastach jak Wrocław, Katowice, Warszawa czy też Gdańsk.

Niestety w mniejszych i średnich miastach możemy mieć z tym mały kłopot. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że rzeczywiście dopiero one powstają i cieszą się znacznie większą popularnością jednak w dużych miastach. Jest to oczywiste. Jednak cały czas pojawia się ich więcej, a więc wkrótce pojawią się także w innych miastach. Nawet w tych, które nie są zbyt duże. Fani kryptowalut już zacierają ręce. Jest to bardzo fajna sprawa i zdają sobie z tego sprawę.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts