fbpx

Jak przygotować się na kryzys?

Niezależnie od tego, czy chcesz o tym słyszeć, czy nie, już dziś można zaobserwować znaczące oznaki potencjalnej globalnej recesji. Jak przygotować się na krach? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć właśnie na to pytanie.

FED, Bank of England, Bank of Canada i Europejski Bank Centralny już od pewnego czasu podnoszą stopy procentowe. W powietrzu wisi kilka zagrożeń, które zmuszają banki centralne i rządy do ostrożności. Są to: wojny handlowe, Brexit, ogólna niestabilność rynków finansowych i znaczne spowolnienie gospodarcze Chin i Niemiec. Stąpamy po grząskim gruncie! Dlatego eksperci zalecają dla inwestorów dywersyfikację.

Dywersyfikacja

Dywersyfikacja to strategia zarządzania portfelem inwestycyjnym w taki sposób, że umieszcza się w nim różnorodne środki, które nierzadko się uzupełniają.

Po pierwsze, czy warto inwestować w akcje firm? Tak, ale powinieneś postawić na takie przedsiębiorstwa, które znasz i którym ufasz. Możesz w ten sposób zarabiać na wypłacanych co pewien czas dywidendach albo na wzrostach kursów. W czasie kryzysu te drugie mogą jednak spadać, zaś dywidendy niekoniecznie będą wypłacane.

Mimo wszystko to złoto jest wręcz historycznie najlepszym zabezpieczeniem w razie krachu. Przykłady z najnowszych dziejów? Kiedy Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej, cena kruszcu natychmiast skoczyła. Jeśli niekoniecznie chcesz kupować złoto w formie monet czy sztabek, możesz też inwestować w ETF oparty na kruszcu.

Obligacje także mogą być atrakcyjnym dodatkiem do twojego portfela. W założeniu zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i pewnych dochodach. Zazwyczaj nie są tak zmienne jak inne aktywa. Jeśli chodzi o zarobki, nie są one tak satysfakcjonujące, jak np. w przypadku akcji, ale w perspektywie krótkoterminowej mogą stać się dobrym sposobem przechowywania wartości.

Kryptowaluty a kryzys

No właśnie, jak w dobie globalnego krachu zachowają się kryptowaluty? Mogą okazać się bardzo opłacalną inwestycją! Cały rynek kurczył się od stycznia 2018 r., ale teraz wyraźnie odbił. Ponadto idea cyfrowych walut jest oparta na tym, że są one w pewnym stopniu antysystemowe. Powstały w odpowiedzi na ostatni kryzys gospodarczy z 2008 r. Także w czasie tzw. kryzysu cypryjskiego w 2013 r., Bitcoin sporo urósł. Teraz, jeśli globalny system finansowy ponownie zawiedzie, inwestorzy również mogą zwrócić się ku kryptowalutom.

Podobnie jak w przypadku akcji, kupuj jednak te coiny, którym ufasz i w które wierzysz. Przeprowadź ich analizę tj. sprawdź, czy dana kryptowaluta czy token mają realne zastosowanie na rynku. Także i tu postaw na dywersyfikację. Możesz kupić np. BTC, ETH, LTC czy XRP. Nie wkładaj wszystkich jaj do jednego kosza!

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293