fbpx

Analiza Fundamentalna – Jak ocenić czy inwestujemy we właściwy projekt?

Wiele osób uważa, że Bitcoin to przyszłość, że to inwestycja długoterminowa, że w długim terminie nie da się na nim stracić. A mimo to panikują przy każdym “dołku” lub korekcie. Wielu tradycyjnych inwestorów przekonuje się do Bitcoina, który jest często nazywany złotem internetu i obecnie kosztuje 4 razy więcej niż jedna uncja.

Niektórzy jednak uważają, że Bitcoin nie będzie już rósł tak szybko jak za starych dobrych lat… Altcoiny takie jak Etherem, Verge, Stratis, Decred, Nem, Pivx Ark, Neo i wiele, wiele innych wzrastały po kilkadziesiąt tysięcy procent w ciągu kilku/ kilkunastu miesięcy! Wzrosty na poziomie kilkuset procent dziennie także są tutaj możliwe. Niesie to jednak ze sobą także duże ryzyko ponieważ pochopne inwestycje w niektóre z kryptowalut mogą zakończyć się jak na obrazku poniżej…

Zatem jak zminimalizować ryzyko podczas inwestycji w altcoiny i stojące za nimi projekty?

Należy przeprowadzić stosowny wywiad środowiskowy, np. według tego schematu. Możesz nawet wkleić poniższe punkty do excel’a i po kolei je odhaczać. Oczywiście możesz także wzbogacić ten kwestionariusz o nowe pozycje lub zrobić całkowicie nowy.

Strona internetowa projektu

• Jak wygląda na pierwszy rzut oka? Czy jest ładna i reprezentatywna? Pierwsze wrażenie jest tutaj bardzo ważne.
• Czy domena jest prosta i „schludna”? Czy jest to „dobraktyptowaluta.com” czy raczej „dobra-krypto-waluta.waw.pl”
• Na stronie whois.com możemy sprawdzić kiedy i na jak długo została wykupiona domena. Czasami można spotkać się z tym, że firma twierdzi, iż działała już znacznie wcześniej zanim zaczęła zajmować się kryptowalutą a ich domena została założona miesiąc temu, tuż przed ICO
• Czy strona wygląda na niepowtarzalną i dopracowaną czy raczej jest to gotowy motyw wordpress?

Projekt

• Czy projekt posiada Whitepaper? Jest to swoisty biznes plan, warto go dogłębnie przeanalizować. Powinniśmy się z niego dowiedzieć po co firma wdraża kryptowalutę, jakie będzie miała zastosowanie, jaki problem rozwiązuje (propozycja wartości), itp.
• Czy pomysł jest unikatowy? Jaka jest propozycja wartości? W czym ten projekt jest lepszy od scentralizowanej i zdecentralizowanej konkurencji na rynku?
• Czy firma posiada prototyp? Na jakim etapie się znajduje się projekt? Czy jest to dopiero pomysł czy posiada już działający produkt oraz bazę użytkowników?
• Czy projekt pokazuje swój roadmap? Czy wywiązuje się ze swoich założeń w terminie? Jest to ważne ponieważ odhaczanie założeń z roadmapu świadczy o tym, że projekt idzie na przód i reguły to samo dzieje się wtedy z ceną.
• Czy propozycje wartości są tak dobre, że przetrwają „boom” na kryptowaluty. Czy po tym wszystkim przeciętni ludzie będą z tego korzystać? Spróbuj wytłumaczyć jak działa ten projekt komuś kto nie ma styczności z kryptowalutami. Czy go rozumie, czy chciałby z niego korzystać? Czy uważa go za wartościowy i przydatny?
• Kto stoi za tym projektem? Czy wszystkie informacje podane na stronie projektu odnośnie zespołu i doradców są prawidłowe? Sprawdź profile ludzi widniejących na stronie na LinkedIn lub Twitterze (z reguły podają linki właśnie do tych mediów społecznościowych), czy są to oficjalne i realne konta i czy są tam jakiekolwiek informacje, świadczące o tym, że uczestniczą w danym projekcie? Z drugiej strony czasem może okazać się, że za projektem stoją niezbyt znane osobistości a sam projekt jest nieoszlifowanym diamentem… Dlatego warto poszukać wśród społeczności na gitHubie lub Bitcointalk’u.

Kryptowaluta i technologia

• Nazwa kryptowaluty czy jest to coś w rodzaju „AnalCoin”, „ShrekCoin” lub „F**kCoin” (tak, one naprawdę istnieją), gdzie ewidentnie ktoś robi sobie żarty?
• Jaki jest algorytm konsensusu w kryptowalucie? Jeśli jest to Proof of Work i jest łatwy do kopania to rynek może wkrótce zostać zalany przez zbyt wiele tokenów. Tak samo jeśli jest to Proof of Stake i nagrody za stake’owanie są zbyt wysokie. Może to doprowadzić do ogromnej inflacji, która będzie powodować spadek zamiast wzrosty.
• Jaki jest maksymalny zasób kryptowalut? Np. Bitcoin’ów będzie tylko 21 mln i ani jednego więcej. Zbyt duży lub nieograniczony zasób kryptowaluty może doprowadzić do inflacji
• Czy kod jest otwarty? Jeśli tak to może akurat znasz się na kodowaniu lub masz znajomego dewelopera, który mógłby ocenić czy kod faktycznie jest taki dobry. A może jest to po prostu kopia Bitcoina lub Ethereum?
• Kiedy były wprowadzone ostatnie zmiany, łatki, aktualizacje? Dobre projekty cały czas coś poprawiają i usprawniają, jeśli ostatnie zmiany były wprowadzane pół roku temu to albo deweloper był geniuszem albo zwyczajnie porzucił projekt.
• Ilu deweloperów pracuje nad projektem i czy mają oni jakieś doświadczenie? Jeśli nad kodem pracuje tylko jeden deweloper to inwestycja w taką kryptowalutę może być bardzo ryzykowana gdyż cokolwiek stanie się temu deweloperowi, lub jeśli nagle stwierdzi, że nie ma ochoty dalej zajmować się projektem to wszystko staje w miejscu. Zespół deweloperów jest w stanie szybciej rozwijać projekt i szybciej rozwiązywać problemy co zapewni szybszy i stabilniejszy wzrost.

Giełda

• Na jakich giełdach znajduje się kryptowaluta? Jeśli jest tradeowana na popularnych giełdach, może świadczyć to dodatkowo o jej stabilności, autentyczności oraz płynności. Większe giełdy często wymagają funduszy lub głosów społeczności aby kryptowaluta mogła zostać na nie wprowadzona. Wolumen jest tam również znacznie wyższy co ułatwia szybszą sprzedaż i mniejszy spread. Z drugiej strony mniejsze giełdy niekoniecznie weryfikują coiny, które dodają i mogą po prostu zniknąć, stake’ować Twoje coiny lub manipulować rynkiem
• Jaki jest dzienny wolumen obrotu kryptowalutą? Jeśli jest niski to jej upłynnienie może być utrudnione, a także jest ona podatna na manipulacje ludzi, którzy posiadają kilka BTC w soim portfelu.
• Jak wygląda order book? Czy są linie wsparcia i oporu? Jeśli jest mało ofert kupna w podobnym zakresie cenowym (buy walls) to jeśli jednak lub kilka osób będzie chciała sprzedać większą ilość tokenów cena może szybko spaść. Jeśli ta ściana jest gruba to nawet jeśli ktoś z większą ilością coinów będzie chciał je sprzedać nie spowoduje to drastycznego spadku ceny. To samo w drugą stronę. Jeśli linie oporo (sell walls) są cienkie to cena może łatwo wystrzelić do góry. Jeśli natomiast jest wiele sell orders w cenie niewiele większej niż obecna to kupującym może zająć trochę czasu przebicie się przez nie.
• Dzięki prostej analizie technicznej możemy stwierdzić czy coin ma obecnie trend wzrostowy czy spadkowy? Czy na wykresie widać wiele „wind” świadczących o manipulacjach takich jak pump and dump? Jakie było ATH (all time high), gdzie był dołek, a gdzie korekta? Czy to aby na pewno dobry moment na zakup czy lepiej trochę się wstrzymać? Warto jednak zaznaczyć, że w obecnych czasach analiza techniczna przekrywa z odrobiną dobrych newsów lub złych newsów na temat projektu, które znacznie bardzie wpływają na jego cenę. Nie mniej prosta analiza techniczna może dostarczyć nam dużo ciekawych informacji na temat wcześniejszych zachować tej kryptowaluty na rynku.
• Czy kryptowaluta jest dostępna na serwisie coinmarketcap.com? Szczególnie początkującym nie polecamy kupowania niczego co się tam nie znajduje. Nie mniej może to być dobra okazja zakupowa, z którą wyprzedzimy wielu ludzi.

Społeczność

• Czy projekt jest wspierany przez wierną społeczność, która z niego korzysta i będzie z niego korzystać po potencjalnym „boom” na rynku?
• Czy kryptowaluta ma swój wątek na bitcointalk.org? Jest to pierwsze miejsce, które należy sprawdzić ponieważ większość informacji o altcoinach zaczęła rozpowszechniać się właśnie od tego forum.
• Ile stron ma wątek na bitcointalk? I jak często odpowiadają tam deweloperzy lub ktoś z zespołu?
• Czy dyskusja jest konstruktywna i co sądzą o projekcie ludzie z wysokim rankingiem (na tej stronie ranking użytkownika naprawdę się liczy 🙂 Czy ludzie zadają techniczne pytania do deweloperów, pytają o informacje z whitepapre lub roadmap? Czy raczej narzekają, że ta kryptowaluta jest do bani, nic nie działa, znika im z portfela i w ogóle to scam.
• Jeśli ludzie narzekają na funkcjonowanie a inni próbują im pomóc lub proszą o cierpliwość wyjaśniając, iż problem ten jest aktualnie naprawiany to świadczy to o mocnej wspierającej społeczności stojącej za projektem. Z drugiej strony jeśli temat jest usłany narzekaniami, rozczarowaniami i pretensjami, na które nikt nie odpowiada to inwestowanie w taki projekt będzie bardziej ryzykowne. ini wzajemnie sobie pomagają sobie tymczasowe problemy.
• Czy jest kanał na Slacku albo Telegramie oraz ilu ma członów? Jaka jest jakoś tego kanału (podobne kryteria jak przy bitcointalk)
• Czy kryptowaluta ma swój profil na twitterze lub facebooku? Jak często dodawane są tam nowe treści? Ile ma lików/ followersów? Czy społeczność angażuje się w posty dodawane przez projekt?
• Co mówi google o tej kryptowalucie? Czy pojawiają się artykuły na jej temat i jakiego rodzaju są to artykuły? Ludzie, którzy nie są tak mocno związani z projektem, żeby siedzieć cały dzień na Slack’u właśnie stamtąd dowiedzą się o tej kryptowalucie i to na podstawie tych artykułów będą oceniać wartość tego projektu. Filtrując google nie zapomnij wejść w zakładkę „wiadomości”.
• Czy na YouTube można zobaczyć jakieś materiały nagrane przez niezależnych youtuberów, które chwalą wartość tego coina? Czy może w większości są to nagrania krytykujące daną kryptowalutę i cały projekt?
• Jakiego rodzaju opinie i komentarze można zobaczyć pod nagraniem? Czy są negatywne, pozytywne? Czy ludzie nawołują do zakupu czy odradzają?

Obecny stan projektu

• Czy kryptowaluta napotyka jakieś problemy z kodem źródłowym, portfelem, transakcjami? Cena kryptowaluty może być tymczasowo zaniżona ponieważ napotyka ona różnego rodzaju problemy techniczne. Jeśli jednak wiesz, że zespół sprosta tym problemom to możesz zaoszczędzić kupując ją teraz.
• Jak szybko wcześniejsze problemy były naprawiane?
• Na jakim etapie roadmapu jest projekt? Czy nie ma żadnych obsunięć w stosunku do roadmapu lub zapowiedzi na mediach skocznościowych?
• Jak wygląda otoczenie zewnętrzne projektu tj. rynek docelowy, konkurencja na nim oraz ograniczenia narzucone przez prawo

Podsumowując

Przestrzegając powyższych czynników będziesz w stanie ocenić czy wartość fundamentalna danego projektu ma szanse zwrócić się w czasie. Będziesz w stanie powiedzieć czy na obecną chwilę cena nie jest zawyżona lub może jest zaniżona i to doskonały moment na zakup zanim więcej osób zda sobie z tego sprawę. Będziesz bardziej spokojny w długofalowej perspektywie.
Z drugiej strony warto także szukać nieoszlifowanych diamentów, które mają drobne problemy techniczne i napotykają trudności na swojej drodze ALE je pokonują i ciągle się rozwijają. Może być tak, że dostrzeżesz potencjał w czymś co do tej pory nie zwracało na siebie szczególnej uwagi i w ciągu kilku miesięcy będziesz bardzo mile zaskoczony ponieważ z zainwestowanych kilkuset złotych nagle możesz kupić sobie mieszkanie lub przynajmniej niezły samochód.
Sam musisz wybrać najlepszy balans pomiędzy nagrodą a ryzykiem z nią związanym. Pamiętaj ryzyko zawsze wynosi 100%, inwestuj jedynie to co jesteś w stanie stracić!

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852