fbpx

Jak kupić Bitcoiny?

Skoro już wiesz czym jest Bitcoin oraz dlaczego warto go używać, najwyższa pora byś dowiedział się jak wejść w jego posiadanie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak pozyskać swoje pierwsze BTC, z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić.

Są 2 główne sposoby zakupu Bitcoinów. Poprzez kantor, lub poprzez giełdę BTC. Możesz za nie zapłacić na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym jest zwykły przelew bankowy.

Wielu użytkowników ceni sobie kryptowaluty, ze względu na pełną lub prawie pełną anonimowość. Jak kupić Bitcoiny anonimowo, tak by, żaden pośrednik nie odnotowywał tego, że je nabyliśmy? Na obecną godny uwagi jest serwis LocalBitcoins lub kantor FlyingAtom. Te dwa sposoby wymagają jednak naszego fizycznego udziału w operacji – czyli musimy wyjść z domu w celu odbioru gotówki, tak jakbyśmy korzystali ze zwykłego fizycznie zlokalizowanego kantoru.

Przede wszystkim potrzebny Ci portfel

Zanim dowiesz się jak kupić Bitcoiny, warto zrobić rozeznanie wśród dostępnych opcji do ich przechowywania. Oczywiście nie będziesz trzymać swoich BTC w zwykłym skórzanym portfelu. Potrzebny Ci jest elektroniczny portfel o unikatowym numerze (tak jak numer konta bankowego) abyś wiedział gdzie masz przelewać swoje Bitcoiny.  Możliwości do przechowywania BTC jest cała masa, ale możemy wyróżnić 3 główne rodzaje elektronicznych portfeli do przechowywania Bitcoinów:

  1. portfel w postaci aplikacji przechowywanej na twardym dysku komputera (można utworzyć do niego kopię zapasową na pendrivie);
  2. portfel online, specjalne serwisy internetowe;
  3. portfel offline, w formie dedykowanego urządzenia, czyli swoisty sejf do przechowywania BTC

Co ważne, każdy portfel ma nieco inne przeznaczenie. Przykładowo portfel na Twoim komputerze będzie mniej mobilny od portfela przeglądarkowego, ale za to bezpieczniejszy (oczywiście tak długo jak Twój komputer będzie wolny od wirusów). Powinniśmy więc dopasować portfel do naszych potrzeb i wymagań. Więcej na temat przechowywania Bitcoinów dowiesz się z tego artykułu.

Giełdy czy kantory, czyli gdzie i jak kupić Bitcoiny?

Tutaj również jest z czego wybierać. Generalnie konta na większości giełd i kantorów służą do przechowywania minimum dwóch walut, z której jedną stanowi waluta cyfrowa, np. BTC a drugą standardowa waluta, np. PLN. Nas interesują więc giełdy i kantory, które wymieniają BTC za PLN (i PLN za BTC), ponieważ będziemy mogli łatwo zasilić konto w PLN lub dokonać wypłaty w PLN na rachunek bankowy. Jest to znacznie szybszy i mniej problematyczny sposób niż np.podwójne przewalutowanie z PLN na USD i dopiero na BTC.

Zdecydowanie bardziej polecamy korzystanie z giełdy ponieważ kantory mają zwykle duży spread (różnicę pomiędzy kursem sprzedaży i zakupu) i pobierają nie małą prowizję. W przypadku giełdy, prowizja zwykle nie przekracza 0.05% a BTC lub PLN kupujemy bezpośrednio od innych użytkowników giełdy.

Na obecną chwilę polecamy giełdę BitBay, ponieważ spready są tam niewielkie, wpłaty i wypłaty dochodzą bardzo szybko a obsługa klienta działa całodobowo. Ostatnio BitBay przeniósł swoją siedzibę na Maltę, w celu uniknięcia wydawania danych o przepływach swoich klientów. Możemy wypłacać pieniądze w Euronecie, bez użycia karty, wystarczy do tego numer telefonu.

Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z programu partnerskiego, dzięki któremu otrzymamy prowizję od obrotu, która jest pobierana przez giełdę.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852