fbpx

Jak kryptowaluta Facebooka wpłynie na rynek?

Ponoć za dosłownie parę dni mamy poznać White Paper nowego projektu Facebooka. Podobno gigant z rynku portali społecznościowych ma wyemitować własną kryptowalutę. O pomyśle od kilku miesięcy spekulują media, ale firma nadal nie wydała w tej sprawie żadnego oświadczenia. Ma się to zmienić za równy tydzień. My tymczasem zastanowimy się, jak GlobalCoin (tak ponoć nazywa się owa cyfrowa waluta) może wpłynąć na rynek.

Ratunek dla krajów z hiperinflacją

Już dziś mieszkańcy takich państw jak Wenezuela czy Iran uciekają w kryptowaluty. Działo się to nawet przez cały 2018 r., gdy na rynku panowała bessa. Dlaczego? Okazało się bowiem, że obywatelom tych krajów bardziej opłacało się kupować tracące na wartości Bitcoiny, niż trzymać na koncie ich niszczone przez hiperinflację waluty fiducjarne.

Tym samym GlobalCoin – który ma być stablecoinem z oparciem na paru walutach narodowych – będzie dla takich osób idealną tratwą ratunkową. Zapewniając obywatelom krajów rozwijających się dostęp do takiego magazynu wartości, Facebook pośrednio zacznie jednak wywierać wpływ na politykę monetarną tych państw, co będzie ewenementem na skalę światową. Może to poprawić życie wielu ludzi, ale też niesie ryzyko wpływu prywatnej firmy na działania obcych rządów.

Facebook otworzy się na kryptowaluty

Facebook w 2018 r. zakazał reklamowania się na swoim portalu projektom ICO i innym stronom dot. kryptowalut. Teraz lekko złagodził te restrykcje. Może wejście na rynek GlobalCoina doprowadzi do dalszej liberalizacji polityki reklamowej względem blockchainowych inicjatyw. Byłoby to wspaniałe dla firm z rynku cyfrowych walut, które dziś nie mogą w praktyce promować się na portalu.

Lepsze przepisy dot. kryptowalut w USA

Ponoć Mark Zuckerberg lobbuje u władz Stanów Zjednoczonych w sprawie lepszych regulacji dot. cyfrowych walut. To, co nie udało się amerykańskim kongresmenom czy senatorom, może powieść się szefowi Facebooka. O tym, że USA potrzebują lepszych przepisów dot. kryptowalut mówi nawet kandydat na prezydenta ze strony Demokratów Andrew Yang.

Tak czy inaczej, jest szansa, że zwiększy się przejrzystość przepisów dot. całego rynku blockchaina.

Facebook zniszczy Bitcoina

Dochodzimy do największej kontrowersji. Czy kryptowaluta Facebooka zaszkodzi Bitcoinowi? Dla niektórych sama jej idea to zdrada ideałów Satoshi’ego Nakamoto. W końcu GlobalCoin nie będzie do końca zdecentralizowany. Nie są jeszcze jasne jego aspekty technologiczne, ale niemal pewne jest, że nie będą to rozwiązania o takim stopniu rozproszenia, jak ma to miejsce na przykładzie BTC.

“Plecami” kryptowaluty Facebooka jest jednak sama firma. Dziś Bitcoin – ani żadna inna cyfrowa waluta – nie może liczyć na taką społeczność realnych użytkowników, którzy do tego kupią coiny, by nimi płacić, a nie tylko spekulować.

Facebook planuje zastosować ponoć bardziej rygorystyczne formy KYC i AML, niż ma to miejsce w przypadków innych kryptowalut. To zwiększy też ufność w nowy produkt władz na całym świecie, dla których GlobalCoin nie będzie na pewno “narzędziem terrorystów i członków mafii”. Przy okazji zirytuje konserwatywnych fanów Bitcoina. Będzie ich jednak zbyt mało, by zachwiać pozycją coina FB.

GlobalCoin otworzy dla kryptowalut bramę do mainstreamu

Jest jednak też druga strona medalu. Kryptowaluta Facebooka znacznie zwiększy zainteresowanie i edukację w zakresie kryptowalut. Może to przełożyć się na masową adopcję samych coinów, ale też rozwiązań typu blockchain. Jest szansa, że inni giganci technologiczni także zaczną emitować swoje e-waluty. To z kolei może pomóc Bitcoinowi, ponieważ wzrośnie liczba osób potencjalnie nim zainteresowanych. Kryptowaluta Satoshi’ego stanie się wręcz legendarnym wzorem dla innych tego typu rozwiązać i jako swego rodzaju kolekcjonerski coin (niekoniecznie mający zastosowanie w gospodarce) zyska na znaczeniu i zdrożeje. Może też zacznie służyć jako cyfrowe złoto.

Może stać się jeszcze inaczej. Użytkownicy Facebooka zaczną korzystać z GlobalCoina, ale z czasem poznają lepiej Bitcoina, który na pewno będzie cechował się większą anonimowością. Wtedy potencjalnie zaczną migrować z korporacyjnej “monety” w kierunku BTC.

Jeszcze tydzień…

Jeśli wierzyć nowym plotkom, już za tydzień poznamy szczegóły projektu Facebooka. Może wtedy wyjaśni się wiele z powyższych kontrowersji i domysłów. W każdym wypadku, samo powstanie GlobalCoina jest jasnym dowodem na jedno: blockchain wszedł na dobre do mainstreamu.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85