fbpx

Jak kopać Bitcoiny?

W przeciwieństwie do standardowego pieniądza, Bitcoinów nie można po prostu dodrukować. Są one generowane za pomocą mocy obliczeniowej wielu tysięcy komputerów. Jednak o co chodzi z tym całym górnictwie cyfrowym i jak kopać Bitcoiny?

Oczywiście „kopanie” to termin potoczny, a Bitcoiny są tak naprawdę udostępniane jako nagroda za pracę, którą wykonują „koparki” czyli urządzenia potwierdzające transakcje wykonywane w tej cyfrowej walucie.

Jak odbywa się kopanie?

Obecnie jest przeprowadzanych ponad 200 000 transakcji w BTC każdego dnia. Ludzie z całego świata co chwilę wysyłają do siebie Bitcoiny. Żeby było wiadomo kto komu i ile zapłacił, w jakiś sposób należy nadzorować te wszystkie transakcje. Sieć Bitcoina radzi sobie z tym w taki sposób, że zbiera wszystkie transakcje przeprowadzone w określonym czasie, zwane blokami. Następnie do “kopaczy” należy potwierdzenie tych wszystkich transakcji oraz wpisanie ich do „księgi głównej”. Stanowi ona długą listę bloków zwaną Blockchain’em. Możemy w nim sprawdzić każdą pojedynczą transakcję jaka miała miejsce od początku istnienia Bitcoina.

Jak to możliwe, że wszystko się zgadza skoro całość odbywa się wyłącznie drogą cyfrową?

To proste – dzięki matematyce! Kiedy blok transakcji zostaje stworzony to kopacze go przetwarzają. Biorą informacje zawarte w bloku i każdą transakcje przerabiają na tzw. hashe, czyli pozornie przypadkową kombinację cyfr i liter. Warto jednak zauważyć, że taka przypadkowa kombinacja może pomieścić w sobie ogromną liczbę danych. W dodatku jeśli zmienimy choćby jeden znak w bloku BTC, to cały hash również ulegnie zmianie. Szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa jest także to, że każdy hash ma w sobie dane z poprzedniego bloku przechowywanego w blockchainie. Dzięki temu, że każdy blok jest ze sobą połączony w ten sposób nie ma możliwości by jakieś anomalie w kodzie przemknęły dalej niezauważone.

Wyścig do kopania

Wszyscy wykopujący BTC konkurują ze sobą używając oprogramowania i mocy obliczeniowej komputerów aby w jak najlepszy sposób generować bloki. Za każdym razem gdy ktoś poprawnie stworzy hash otrzymuje za to nagrodę w wysokości 12.5 BTC a cała sieć dowiaduje się o tym.

Jest jednak pewien problem…

Czy to nie brzmi zbyt prosto? Przecież komputery są bardzo dobre w przetwarzaniu dużych ilości danych, więc całe to kopanie musi być dziecinnie proste. Nie do końca, ponieważ istnieje coś takiego jak „Proof of Work” (dowód pracy) aby celowo utrudnić prace koparkom. Proof of Work to protokół pozwalający użytkownikowi udowodnić, iż wykonał określoną liczbę skomplikowanych obliczeń. Muszą one być oczywiście rozwiązane poprawnie, jednak to wymaga ogromnej mocy obliczeniowej oraz z drugiej strony muszą być łatwe do zweryfikowania przez innych użytkowników sieci Bitcoin.

Aby łatwiej zapamiętać cały proces ubierzmy to wszystko w krótką opowieść. Załóżmy, iż zlecam Tobie i kilku innym osobom zadanie układania puzzli, a temu kto poprawnie ułoży cały zestaw zapłacę 12.5 BTC. Pojedyncze puzzle symbolizują transakcje, każda z nich musi się zgadzać i pasować do całej układanki (bloku). Dodatkowo każda z układanek musi pasować do innych układanek. Oczywiście Tych puzzli jest cała masa więc sam nie dam rady sprawdzić czy dobrze je ułożyliście. Z tego powodu cała sieć będzie sprawdzać (za pomocą algorytmów matematycznych) czy puzzle zostały poprawnie ułożone. Dlatego zależy Ci aby układać ich jak najwięcej ale poprawnie i w taki sposób, aby inni mogli łatwo zweryfikować czy układanka się zgadza. Jeśli wszystko będzie w porządku, czeka na Ciebie nagroda a jeśli coś pomylisz to nie otrzymasz zapłaty.

Wiesz już w dużym uproszczeniu jak kopać Bitcoiny. Więcej na temat algorytmu wykorzystującego moc obliczeniową komputerów do potwierdzania transakcji – Proof of Work – znajdziesz tutaj: LINK.

Być może brzmi to nieco skomplikowanie, jednak chcąc korzystać lub inwestować w Bitcoiny, nie musimy w 100% rozumieć całego procesu w jaki jest generowany. Oczywiście jest to ciekawe dla osób, które lubią znać wszelkie detale, jednak nie jest to wiedza konieczna do używania Bitcoinów. Najważniejsze jest to, że znamy ogólną zasadę funkcjonowania tej cyfrowej waluty.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298