fbpx

Jak działają transakcje Bitcoin?

Wiele osób inwestuje w Bitcoiny po to, by je trzymać i czekać aż ich wartość wzrośnie. Niewiele z nich wie na czym dokładnie polega przekazywanie informacji w sieci BTC. Transakcje Bitcoin odbywają się pomiędzy elektronicznymi portfelami użytkowników sieci. Wszystkie są cyfrowo zakodowane a ich potwierdzeń dokonują górnicy cyfrowi (miners).

Jak działają transakcje Bitcoin?

Nie jest możliwe, aby fizycznie zlokalizować BTC i powiedzieć „oto i on, mój Bitcoin”. Nie jest to też do końca tak jak z saldem na koncie w banku. Tak naprawdę Bitcoiny w Twoim portfelu to zapiski informacji o transakcjach, które miały miejsce pomiędzy różnymi adresami. Każda transakcja Bitcoin, która kiedykolwiek miała miejsce jest zapisywana w blockchainie (łańcuchu bloków). Każdy nowy blok dodany do blockchaina, staje się kolejnym z naczyń połączonych całego systemu. Informacja może swobodnie przez nie przepływać i gdybyś chciał zmienić jeden blok, musiałbyś zmienić każdy blok w łańcuchu.

Jak wyglądają transakcje Bitcoin?

Załóżmy, że chcesz wysłać Bitcoiny do Twojego przyjaciela, Tomka. Taka transakcja będzie składała się z 3 informacji.

  1. Wejście – zapis, z jakiego konta Bitcoiny zostały wysłane do Ciebie (załóżmy, że otrzymałeś je od znajomej – Anny)
  2. Kwota – ile BTC przesyłasz Tomkowi
  3. Wyjście –  adres portfela Bitcoin Tomka

Jak są wysyłane transakcje Bitcoin?

Aby wysłać komuś BTC potrzebujesz dwóch rzeczy:

  1. Adresu Bitcoin – jest to sekwencja przypadkowych cyfr i liter
  2. Prywatny klucz – jest to kolejna sekwencja przypadkowych znaków, lecz trzymana w tajemnicy

Można by powiedzieć, że adres Bitcoin jest niczym skrzynka depozytowa, której jedna ze ścianek jest przeźroczysta. Każdy wie co jest w środku ale tylko prywatny klucz może ją otworzyć.

Kiedy chcesz przesłać Bitcoiny Tomkowi, używasz swojego klucza prywatnego do podpisania transakcji i wszystkich jej elementów (wejście, kwota i wyjście).

Później BTC są przesyłane z Twojego adresu do sieci Bitcoin, gdzie transakcja jest weryfikowana przez kopaczy.

Dlaczego czasami kwota transakcji różni się od tej, którą chciałem wysłać?

Przede wszystkim gratuluję uważności oraz zapewniam, że nie ma się czym stresować. Mimo, że niewiele osób to zauważa, jest to dość powszechne zjawisko wynikające z faktu, iż protokół Bitcoin wymaga ciągłości historii transakcji.

Przypuśćmy, że odebrałeś ostatnio parę transakcji w BTC. Dostałeś 2 BTC od Ani, 1 od Michała i 3 od Kasi.

Te transakcje nie połączyły się w Twoim portfelu w jedno saldo, tak jak to widzisz od strony użytkownika. Po prostu są tam zapisane jako odrębne rejestry transakcji.

Kiedy wysyłasz komuś Bitcoiny, Twój portfel próbuje połączyć kilka transakcji, które już odebrałeś w jedną i wysłać ją do odbiorcy. Jest jednak szansa, że nie da się otrzymać takiej samej wartości BTC, po zsumowaniu kilku transakcji, które kiedyś odebrałeś. Przykładowo chcesz komuś wysłać 1,5 BTC, ale nie masz zarejestrowanej transakcji przychodzącej na taką kwotę. W dodatku, nie da się też połączyć otrzymanych przez Ciebie transakcji aby dały łącznie 1,5 BTC. Nie możesz podzielić transakcji na mniejsze części. Możesz za to przesłać dalej całość kwoty jaką otrzymałeś z jednej pojedynczej transakcji.

Chcąc przesłać 1,5 BTC do Marty Twoja transakcja będzie wyglądała następująco:

Wysyłasz 2 BTC, które otrzymałeś od Ani do Marty. W tym przypadku Ania jest „Wejściem” a Marta „Wyjściem”. Twój sprytny portfel Bitcoin automatycznie stworzy dwa „Wyjścia” dla transakcji. 1,5 BTC powędruje do Marty, a 0,5 BTC na nowy adres, który został stworzony dla Ciebie aby przetrzymać resztę od Marty.

Czy nie byłoby łatwiej po prostu podzielić transakcje Bitcoin na mniejsze części?

Pewnie tak, ale transakcja raz wykonana na zawsze pozostaje w łańcuchu bloków i nie można jej modyfikować. Jedyne co można z nią zrobić to „przesunąć” do kogoś innego. Protokół Bitcoin w ten sposób zachowuje ciągłość historii transakcji i dzięki takiemu schematowi sieć może niezawodnie działać. Jak już wiesz BTC są przypisane do poszczególnych adresów jedynie za pomocą wykonywanych transakcji. Jeśli ktoś chciałby bawić się w podrabianie transakcji, to aby to się udało musiałby zmienić dane we wszystkich blokach zapisanych w sieci.

Co jeśli chcę przesłać komuś jedynie część Bitcoina?

Tak jak każda złotówka ma 100 groszy, tak każdy Bitcoin ma 100 milionów satoshi. Możesz wysłać komuś dowolną ilość satoshi. Jedyne ograniczenia jakie mogą być narzucane to minimalna kwota transakcji akceptowalna przez Twój portfel lub odbiorcę.

Polecamy również zapoznać się z algorytmem kopania wykorzystywanym przez BTC, który sprawia, że transakcje mogą przechodzić przez sieć. Czym jest Proof of Work dowiesz się tutaj: LINK.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298