fbpx

Inwestorzy instytucjonalni wchodzą na rynek kryptowalut

Zgodnie z nowym raportem Grayscale Investments zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych na rynku kryptowalut wzrasta. Firma opublikowała właśnie raport dot. tej kwestii.

inwestycja w kryptowalutyZnaczny wzrost zainteresowania dużych graczy odnotowano w czwartym kwartale minionego roku. Czy to początek nowego trendu? Na to liczy wielu obserwatorów tego rynku z nadzieją, że odmieni to losy kursu BTC oraz innych cyfrowych walut, które od ponad roku – z małymi przerwami – spadają.

Co może zaciekawić wielu, raport określa też charakterystykę inwestorów instytucjonalnych, którzy są zainteresowani kryptowalutami. Zdecydowana większość z nich (bo aż 99 procent) stanowią podmioty ze Stanów Zjednoczonych. Co znamienne, Greyscale zauważa, że spora ich część to inwestorzy długoterminowi. Skąd taki wniosek? Odnotowuje się bowiem dość wysoką liczbę kont emerytalnych (aż 40 proc.).

Emerytura z kryptowalut

W kwestii tych ostatnich warto przypomnieć, że w samym mijającym tygodniu fundusze emerytalne z USA zainwestowały w fundusz venture capital Morgan Creek Digital, który jest oparty na spółkach z rynku blockchain i kryptowalut. Jego założyciel, Anthony Pompaliano, pochwalił się, że dwa plany emerytalne zainwestowały 40 mln dolarów w jego fundusz. Oba są podległe pod Fairfax Country Retirement Systems. Teraz pieniądze te mają być skierowane do blockchainowych start-upów. W małym procencie zostaną też zamienione na kryptowaluty, m.in. Bitcoina.

Ponadto, Greyscale zauważa, że choć odsetek mniejszych, indywidualnych inwestorów spadał przez cały 2018 r., udział instytucji może jeszcze oszałamiająco nie wzrósł, ale trzyma w miarę stabilny poziom.

Wielu obserwatorów rynku kryptowalut właśnie na to liczy. Na wejście na rynek inwestorów instytucjonalnych, którzy przyniosą ogromne kwoty pieniędzy, podniosą kapitalizację, a tym samym ceny krypto-aktywów. To z kolei może spowodować powrót na giełdy mniejszych tzw. ulicznych inwestorów, a tym samym nową bańkę.

Jednym z analityków, którzy od dobrych paru miesięcy wieszczą taki scenariusz jest Mike Novogratz, były partner Goldman Sachs i twórca Galaxy Digital. Choć sam skompromitował się nietrafionymi, zeszłorocznymi prognozami, teraz jego wizja może się sprawdzić. Właściwe powoli zaczyna się już realizować…

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98