fbpx

Ile Bitcoinów ma Satoshi?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile Bitcoinów posiada Satoshi Nakamoto, tajemniczy twórca Bitcoina? Nowe badania przeprowadzone przez giełdę BitMEX usiłowały odpowiedzieć dokładnie na to pytanie. Pomimo zaznaczenia, że ​​ich analiza jest “daleka od doskonałości”, naukowcy szacują, że Satoshi mógł wydobyć nawet do 700 000 bitcoinów w 2009 roku. Jest to o 300 000 mniej niż szacowana wcześniej ilość. Czemu więc się zmienia?

Blog giełdy BitMEX’a specjalizuje się w analizie otoczki kryptowalut. Tym razem ich próba ustalenia, ile pojedynczy, dominujący górnik mógłby wydobyć  bitcoinów na początkach tego rynku, zostało zainspirowane przez badacza Blockchaina, Sergio Demian Lerner. W 2013 r. Twierdził, że Satoshi wydobył milion bitcoinów w 2009 roku.

“Nasza analiza jest daleka od ideału pomimo, że zastosowaliśmy różne metody […] Zrobiliśmy wiele błędów i nie twierdzimy, że nasza metoda może być spostrzegana jako solidna lub naukowa. Jednak, o ile nam wiadomo, jest to pierwsza próba przydzielenia każdego bloku w 2009 r. należącego do pozornego pojedynczego podmiotu czy też nie należącego”. Napisano na blogu

Odkryli, że do sierpnia 2009 r. istnieje wzór wskazujący na jednego dominującego górnika, ale po tym okresie wzór ulega rozpadowi. Jednakże pattern który odkryli równie dobrze może wskazywać na kilku górników o podobnych konfiguracjach: “Każdy górnik nie jest niezależny, w tym sensie, że prawdopodobnie używa tego samego oprogramowania lub może używać tego samego popularnego sprzętu, który mógłby wytworzyć ten sam wzorzec.”

Wciąż istnieją mocne dowody na istnienie dominującego górnika w 2009r. Jednak na blogu piszą też, że dominującym górnikiem wcale nie musiał być Satoshi. “Chociaż wiemy, że Satoshi wydobywał blok 9, który przydzieliliśmy dominującemu górnikowi w naszej analizie to i tak może to być zupełnie inna osoba”.

W skrócie, nawet jeśli Satoshi był dominującym górnikiem w 2009 roku – prawdopodobnie nie wydobył on całego miliona, 600 000 do 700 000 bitcoinów jest lepszym oszacowaniem, według BitMEX.

Są czy ich nie ma?

Bardzo ciężko jest określić ile DOKŁADNIE zostało wydobytych bitcoinów na początkach jego kariery. Specjaliści z Bitmexa próbowali to oszacować, ale czy w ogóle jest możliwe? Kimkolwiek był pierwszy dominujący górnik, czy był to Nakamoto czy inny równie dobry mózg, to prawdopodobnie już nigdy nie odzyskamy wydobytych przez nich bitcoinów, gdyż najbardziej prawdopodobne jest to że dostęp do nich jest już nie możliwy. Najprawdopodobniej te 600-700 tysięcy bitcoinów przepadło.

Źródło: Bitinfocharts.com

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.
Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98