fbpx

IBM rusza ze swoją globalną siecią płatniczą – Blockchain World Wire

IBM w końcu startuje ze swoim od dawna testowanym systemem płatniczym opartym o blockchain. Dobiegł czas końca beta testów nowego rozwiązania, nazwanego przez IBM – Blockchain World Wire.

Blockchain World Wire to rozwiązanie wykorzystujące blockchain Setellar nakierowane na instytucje finansowe. Jak mówi IBM ich produkt “potrafi równocześnie przyjmować i wykonywać międzynarodowe przelewy w niemalże czasie rzeczywistym”.

Tak samo jak inne sieci płatnicze oparte o blockchain (takie jak Ripple), Blockchain World Wire próbuje pozbyć się nadmiaru pośredników, którzy komplikują (wydłużają) i znacząco zwiększają koszty tradycyjnych przelewów międzynarodowych.

Zgodnie z tym jednostronicowym dokumentem, rozwiązanie IBM zastępuje instytucje finansowe (np. baki), które pośredniczą podczas przelewów międzynarodowych. Zastępuje je cyfrowym aktywem wysyłanym poprzez sieć blockchain.

Firma tak, w skrócie opisuje swój produkt:

“Dwie instytucje finansowe przekazujące sobie wartość zgadzają się na użycie stable coina, cyfrowej waluty banku centralnego lub innego cyfrowego aktywa, które służy jako pomost pomiędzy dowolnymi dwoma walutami fiat. Cyfrowe aktywo ułatwia wymianę i upraszcza procedury.”

API dla wszystkich!

Dzięki API dostarczanemu przez Blockchain World Wire, banki mogą korzystać ze swoich dotychczasowych systemów, gdzie waluta fiat jest zwyczajnie zamieniona na cyfrowe aktywo. Następnie aktywo to, jest transferowane do kolejnego banku, a ten zamienia je na inną walutę fiat. “Wszystkie transakcje są zapisywane na niezmiennym blockchainie”, mówi IBM.

IBM oznajmił, że w lipcu pracowali ze start-up’em Stronghold nad stworzeniem stablecoin’a, który byłby wyjątkowo odporny na wahania cenowe. Stablecoin ten, miałby działać na blockchain Stellar.

“To co faktycznie chcemy osiągnąć, to umożliwić wszelkim rodzajom cyfrowych sieci transakcyjnych operowanie z cyfrowymi odpowiednikami walut fiat na tej samej sieci blockchain” – mówi Jesse Lund, Prezes Usług Blockchain dla Usług Finansowych w IBM.

Zgodnie z tym raportem IBM planuje zaprezentować demo swojego produktu na konferencji bankowej Sibos, która odbędzie się w październiku.

Wraz ze swoim posunięciem IBM będzie mierzył się z aktualnym liderem branży instytucjonalnych transferów – Ripple, oferujący bardzo podobne rozwiązania, z których obecnie już korzysta wiele instytucji z całego świata. Nie mniej światowy rynek płatniczy to rynek wart biliony dolarów, na którym swoją niszę może znaleźć nie jedna firma oferująca przekazy wartości z pomocą technologii blockchain.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,901.91
ethereum
Ethereum (ETH) $ 251.98
ripple
XRP (XRP) $ 0.391080
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 407.49
eos
EOS (EOS) $ 6.25
litecoin
Litecoin (LTC) $ 90.53
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 31.62
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.129684
cardano
Cardano (ADA) $ 0.081886