fbpx

Hiszpania: aresztowano grupę przestępczą, która prała dochody za pomocą BTC

Hiszpańskie organy ścigania aresztowały 35 osób za rzekome fałszowanie kart bankowych i pranie dochodów za pomocą Bitcoinów (BTC). Informację podał lokalny portal La Verdad dn. 14 czerwca.

Według nowych doniesień, organizacja uzyskała dzięki swojemu bezprawnemu procederowi ponad 600 000 EUR (ok. 674 000 USD) i wyprała aż ponad 1 mln EUR (ok. 1,2 mln USD) za pomocą Bitcoinów. Co więcej, służby dzięki swojej akcji podobno rozbiły całą przestępczą siatkę. W ramach działań odkryto łącznie aż 1020 powiązanych ze sobą cyberprzestępstw. Domniemane działania podejrzanych – pochodzących z Gwinei, Hiszpanii, Nigerii, Kamerunu i Maroka – dotknęły w sumie aż 219 ofiar w Hiszpanii, ponadto 20 osób w Izraelu, Danii, Niemczech, Francji i Grecji.

Fałszywe karty bankowe

Według La Verdad, organy ścigania wpadły na trop przestępców poprzez wykrycie ​​“nieuprawnionego użycia 104 kart bankowych w Hiszpanii i 12 innych krajach”. Następnie służby otrzymały skargę złożoną przez firmę zajmującą się wynajmem samochodów, która wykryła nieuprawnione korzystanie z jej kart bankowych w usługach online.

Grupa przestępcza rzekomo działała na różne sposoby. Korzystała np. z popularnego phishingu za pośrednictwem poczty elektronicznej (udając w korespondencji, że jest godną zaufania osobą i prosząc o poświadczenia bankowe). Ponadto podrabiała fizyczne karty bankowe.

Przestępcy podobno płacili za hotele, loty, bilety kolejowe i wynajem samochodów dzięki kartom uzyskanym w ten sposób. Firmy znajdujące się pod ich kontrolą zlokalizowane były w Estonii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Podmioty te pomagały im też prać pieniądze za pomocą BTC.

Jak donosił też Cointelegraph, w Hiszpanii aresztowano także niedawno osiem osób za rzekome prowadzenie programu, który pomagał im w  praniu pieniędzy za pomocą kryptowalut. Miało to miejsce w marcu br.

Anonimowe kryptowaluty

Cointelegraph informował też w niedawno opublikowanym artykule, że różne grupy ścigania podejmują również liczne działania przeciwko usługom anonimizacji za pomocą kryptowalut. Dotyczy to np. cyfrowych walut, które zapewniają anonimowość, np. ZCash czy Monero.

Monero pozostaje też kryptowalutą, którą najczęściej kopią w tle na komputerach swoich ofiar hakerzy na całym świecie.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98