fbpx

Hamas zbiera Bitcoiny, by finansować swoje działania

Bojowe ramię Hamasu – de facto rządzącego w Strefie Gazy w Palestynie – ma podobno wykorzystywać coraz bardziej złożone środki, aby udaremniać próby dotyczące śledzenia przepływów finansowych z użyciem kryptowalut. O sprawie donosi 26 kwietnia Reuters.

Media już wcześniej pisały o tym, że Hamas wykorzystuje Bitcoina (BTC) w swojej strategii zwalczania finansowej izolacji.

Kasa dla terrorystów?

Izolacja finansowa Hamasu wynika z tego, że jest on klasyfikowany jako organizacja terrorystyczna. Uważają tak m.in. Stany Zjednoczone czy Unia Europejska. Z kolei przychylne mu są np. Rosja, Chiny czy Turcja.

Hamas składa się z ramienia służby społecznej – „Dawah” – i bojowej frakcji tzw. „Brygady Izz ad-Din al-Qassam”, która zainicjowała tegoroczny apel o zbieranie funduszy w kryptowalutach.

Według agencji Reutersa, jednostka badawcza Elliptic twierdzi, że al-Qassam zaadaptowało swój mechanizm pozyskiwania funduszy kryptowalutowych i zbiera w ten sposób środki finansowe od ostatnich paru tygodni.

Jak w praktyce to działa? Początkowo wygenerowano jeden adres, na który można było wpłacać BTC. Szybko jednak zmieniono strategię ze względów praktycznych i bezpieczeństwa. Teraz strona internetowa organizacji generuje unikalny adres portfela dla każdej osobnej transakcji. To pomaga Hamsowi, bowiem podczas gdy dany portfel kryptograficzny może być skutecznie oznaczony czerwonymi flagami przez organy śledcze, rozprzestrzenianie się wielu unikalnych adresów znacznie komplikuje takie wysiłki – zauważa raport.

Elliptica ujawnia, że w okresie między 26 marca a 16 kwietnia Hamas zyskał jednak tylko 0,6 Bitcoina. To mało…

Chociaż firma odmówiła ujawnienia większości szczegółów swoich ustaleń, podobno udało jej się zidentyfikować przepływ transakcji z tych adresów za pośrednictwem dwóch nienazwanych azjatyckich giełd kryptowalut. Elliptic nie ustaliło jednak podobno, czy kryptowaluty zostały potem jeszcze przekonwertowane na papierowe waluty.

Z kolei w lutym br. izraelska firma wywiadowcza z rynku blockchain stwierdziła, że ​​zidentyfikowała dowód darowizn w Bitcoinach docierających do Hamasu. Wtedy szacowano, że organizacja otrzymała około 2 500 dolarów w darowiznach w postaci cyfrowych walut. To jednak nadal bardzo niskie kwoty. Tym samym trudno dziś uznać, że BTC służy terrorystom.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85