fbpx

Golem – polski startup w świecie kryptowalut

Golem to polski startup, który tworzy zdecentralizowany rynek wymiany mocy obliczeniowej. Zebrał łącznie kwotę 35 milionów dolarów na swoją kryptowalutę Golem Network Token (GNT). Golem jest potocznie określany jako Airbnb dla komputerów. Jest to sieć P2P, która pozwala zarówno firmom jak i zwykłym użytkownikom udostępniać moc obliczeniową swoich komputerów innym użytkownikom serwisu w zamian za zyski wypłacane w kryptowalucie. W odróżnieniu od innych firm tego typu Golem nie posiada centralnego serwera. Golem jest oparty na systemie blockchaina. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty mocy obliczeniowej i oddać część zarobków w ręce użytkowników serwisu. Osoba, która potrzebuje mocy obliczeniowej przesyła pieniądze bezpośrednio do jej doręczycieli, dzięki czemu sama od razu może zacząć korzystanie z większych zasobów.

golem kryptowaluta

 Kryptowaluta Golem Network Token (GMT) odgrywa ważną rolę w całym projekcie ponieważ zapewnia wiele możliwości dalszego rozwoju projektu. Pierwsza wersja Golema ‘Miedziany Golem’ wystartowała w sierpniu 2016 i miała skupiać się na renderowaniu dla Blender’a (blender.org). Renderowanie to przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej odpowiedniej dla danego środowiska np. wizualnie, pisemnie lub dźwięków. Praca z Blender’em miała służyć wykazaniu słuszności pomysłu.

Kolejne plany platformy Golem

Gliniany Golem, który powinien zostać wdrożony w ciągu 15 miesięcy od końca okresu crowdfundingowego. Zakłada on tworzenie bazy danych dla aplikacji oraz zadaniowy interfejs programowania aplikacji. Kolejny z Golemów to Kamienny Golem, które można spodziewać się w przeciągu 24 miesięcy od zakończenia crowdfundingu oraz Żelazny Golem w przeciągu 48 miesięcy.

Mamy tutaj więc zdecentralizowaną sieć, która wykorzystuje połączenie mocy obliczeniowej użytkowników oraz dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu można wykonać każde zadanie wymagające mocy obliczeniowej. Dopasowując się do deweloperów, będąc gotowym do dystrybuowania i monetyzowania swojego oprogramowania, Golem wspiera tworzenie pierwszego ogólnoświatowego superkomputera.

Założycielem i CEO Golema jest Julian Zawistowski. Współzałożyciele to: Piotr Janiuk (CTO), Andrzej Regulski (COO) oraz Aleksandra Skrzypczak. Paweł Bylica to głównodowodzący inżynier Ethereum w zespole.

Po wypuszczeniu pierwszej wersji Golema, GNT będzie pełniło wiele funkcji w sieci. Płatności pomiędzy dostarczycielami a odbiorcami mocy obliczeniowej oraz wynagrodzenie dla deweloperów będą dostarczane wyłącznie w GNT.

Jak działa Golem i dlaczego miałbyś z niego korzystać?

Przede wszystkim system transakcyjny Golema paruje doręczycieli i odbiorców mocy obliczeniowej na podstawie cen, reputacji oraz innych preferencji. Zasoby tj. pliki potrzebne do obliczeń są przesyłane na urządzenia doręczycieli. Następnie gdy dostawca obliczeń odeśle rezultaty z powrotem do odbiorcy i te wyniki przejdą przez proces weryfikacyjny, odbiorca otrzymuje wynagrodzenie. Jeśli ktoś próbuje oszukiwać, np. wysyłając złe obliczenia albo nie płaci to traci reputację wewnątrz serwisu a tym samym maleją jego szanse na bycie sparowanym ponownie.

Golem może być używany przez wszystkich, którzy posiadają komputer. Jeśli przykładowo wykorzystujesz swój komputer jedynie do celów domowych to możesz chcieć udostępnić jego moc obliczeniową gdy aktualnie z niego nie korzystasz i tym samym zarobić trochę GMT. Jesteś programistą lub deweloperem i potrzebujesz do swojej pracy więcej mocy obliczeniowej niż aktualnie posiadasz? Nic prostszego – wystarczy, że wynajmiesz ją od doręczycieli sieci Golema.

Rdzeń Golema jest wbudowany w specjalny dedykowanych zestaw oparty o system transakcyjny Ethereum, który umożliwia bezpośrednie płatności pomiędzy doręczycielami, odbiorcami oraz deweloperami. Golem opiera swój system transakcyjny o Ethereum ponieważ jest on odpowiednio zbalansowany i dostarcza wystarczająco dużo mocy, która jest bardzo potrzeba przy wdrażaniu schematów, które mają być niezawodne w działaniu.

Golem wierzy, że internet przyszłości to prawdziwie zdecentralizowana sieć, która umożliwia bezpośrednią i bezpieczną wymianę informacji bez potrzeby dzielenia się nimi z korporacjami lub innymi pośrednikami. Dlatego sieć Golema będzie wykorzystywana nie tylko do wykonywania specyficznych zadań wymagających nadwyżek mocy obliczeniowej, ale również jako przestrzeń dzielenia i rozpowszechniania informacji.

Założyciele Golema wyobrażają go sobie w przyszłości głównie jako platformę dla mikroserwisów, które będą umożliwiały użytkownikom obsługiwanie przez sieć zarówno małych jak i bardziej skomplikowanych aplikacji w kompletnie zdecentralizowany sposób. Zespół Golema podchodzi do projektu z perspektywą długoterminową i obiecuje, że jeszcze nie raz zaskoczy użytkowników swojej platformy najnowszymi rozwiązaniami, których nie sposób znaleźć gdzieś indziej.

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,892.27
ethereum
Ethereum (ETH) $ 248.23
ripple
XRP (XRP) $ 0.381517
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 409.10
litecoin
Litecoin (LTC) $ 93.59
eos
EOS (EOS) $ 6.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.12
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.125157
cardano
Cardano (ADA) $ 0.080896