fbpx

Giganci rynku motoryzacji tworzą rynek danych opartych na blockchainie

Giganci rynku motoryzacji – General Motors i BMW – inwestują w technologię blockchain i chcą ją wykorzystać do dzielenia się danymi dot. pracy samojezdnych samochodów.

Prace badawcze w tym obszarze są prowadzone pod auspicjami Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI), konsorcjum utworzonego w ubiegłym roku w celu zharmonizowania rozwoju technologii rozproszonej księgi (DLT) w przemyśle samochodowym.

Otwartość naszą siłą!

Media informują, że kolejnej grupie roboczej MOBI będzie przewodniczyć General Motors (GM). Ten światowej sławy producent samochodów od pewnego czasu zastanawiał się nad wykorzystaniem blockchaina do udostępniania danych dot. pojazdów samobieżnych. Prezesem nowej grupy roboczej będzie Michal Filipowski, kierownik globalnej innowacji General Motors. Przekazał CoinDesk, że:

„Jestem podekscytowany możliwością przewodniczenia grupie roboczej autonomous vehicle data markets (AVDM) i rozpoczęciem prac (…) z innymi producentami oryginalnego sprzętu i członkami MOBI”.

Ważną rolę w przedsięwzięciu ma odegrać BMW. Niemiecki producent, podobnie jak wielu innych w branży motoryzacyjnej, zdał sobie ponoć sprawę, że trzymanie własnych danych o samojezdnych pojazdach jest główną barierą dla powszechnego stosowania tego typu samochodów.

– Wraz z pojawieniem się blockchaina, zdecentralizowane zarządzanie danymi może zostać zaimplementowane w sposób zapewniający prywatność i efektywność – mówił CoinDesk Andre Luckow, ekspert z BMW Group – Inne nowe technologie, takie jak uczenie maszynowe oraz zdecentralizowane rynki danych, zapewnią podstawę do przetwarzania danych.

Mnogość wyzwań

Dlaczego dzielenie się danymi jest tak ważne? Już sama ilość danych, które muszą przyswoić samojezdne samochody, aby „nauczyć się” jak jeździć w różnych miejscach i określonych scenariuszach jest ogromna. Jazda po torze testowym to jedno, ale poruszanie się po ruchliwym centrum miasta w deszczowy dzień to zupełnie inna sprawa. Stąd firmy muszą połączyć siły, by wprowadzić na rynki nowe modele samochodów.

Rynek motoryzacji jest kolejnym polem do popisu dla technologii sieci bloków. Co ciekawe, poza MOBI niemal każda z tych firm ma swoje indywidualne programy związane z tym nowym rynkiem – czy to zbliżone ideą do programów lojalnościowych czy bardziej ambitnych projektów pomagających ulepszać samochody.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293