Facebook zatrudnił firmę lobbingową z Waszyngtonu, która ma pomagać w temacie załatwienia kwestii prawnych dot. LibraCoina.
Według raportu O’Dwyer PR opublikowanego 26 sierpnia gigant mediów społecznościowych współpracuje od teraz z FS Vector – firmą konsultingową specjalizującą się w badaniu zgodności z przepisami projektów z sektorów fintech, kryptowalut, blockchaina i usług finansowych .
Facebook szuka wsparcia dla Libry
Dokumenty Facebooka, które zostały złożone w Kongresie Stanów Zjednoczonych, podobno ujawniają, że firma FS Vector na zapewnić wsparcie w „kwestiach związanych z blockchainem”. Sprawę wziął na siebie partner FS Vector, John Collins, były wiceprezes działu ds. polityki międzynarodowej w międzynarodowej spółce zależnej American Bankers Association, Bankers Association for Finance and Trade. Wcześniej Collins pracował w Senackiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, a także kierował pierwszymi badaniami Kongresu na temat walut cyfrowych jeszcze w 2013 r.
Libra budzi na tyle duże wątpliwości amerykańskich polityków, że postanowili oni nawet spotkać się z władzami finansowymi Szwajcarii, które – jak wiadomo – są bardziej otwarte na nowinki technologiczne. Facebook zdecydował się nawet zarejestrować Stowarzyszenie Libra, niezależne konsorcjum zarządzające planowanym tokenem Libra, właśnie w Szwajcarii. Wizyta Amerykanów nie rozwiała jednak ich wątpliwości, które nadal są duże.
Kongres bada Librę
Podczas przesłuchania przed przedstawicielami Kongresu USA w połowie lipca David Marcus – szef działu Facebooka, który zajmuje się projektowaniem portfela Calibra – stwierdził, że wybór Szwajcarii na siedzibę stowarzyszenia „nie ma nic wspólnego z obchodzeniem przepisów lub nadzoru”. Dodał, że globalny charakter Libry i tak narzuca niejako międzynarodową jurysdykcję nad projektem.
W czasie przesłuchań wielu kongresmenów wypowiedziało jednak wiele gorzkich słów nt. Libry i Facebooka. Firma nie budzi wśród nich ciepłych uczuć, po tym jak parę lat temu na jaw wyszła afera związana z Cambridge Analytica i sprzedażą danych przez giganta zewnętrznemu podmiotowi. Ten z kolei wykorzystał je w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 r.
Po spotkaniu w zeszłym tygodniu ze szwajcarskimi urzędnikami państwowymi i lokalnymi agencjami regulacyjnymi członkowie Komitetu ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA oświadczyli, że ich obawy dotyczą „umożliwienia dużej firmie technologicznej stworzenia prywatnie kontrolowanej, alternatywnej globalnej waluty”.
Komentarze (Brak)