fbpx

Facebook zarobi dzięki swojej kryptowalucie 19 mld dolarów?

Plotka o tym, jakoby Facebook miał mieć własną kryptowalutę, pobudziła inwestorów i obserwatorów rynku sieci bloków. Choć cały czas nie wiadomo, czy takowa na pewno powstanie, sprawa nabiera rumieńców. Teraz, po tym jak Ross Sandler, analityk brytyjskiego banku inwestycyjnego Barclays, stwierdził, że projekt własnego tokenu może być dla Goliata mediów społecznościowych szansą na dochód rzędu miliardów dolarów, pomysł może wydawać się jeszcze bardziej nęcący. Tym bardziej, że firma ma pewne problemy.

Sandler swoją analizę opiera na porównaniach z sukcesem, jakie osiągnęło Google Play. Ta platforma z kolei podobno zarabia średnio 6 USD na jednym użytkowniku. Analityk zakłada więc, że jeżeli Facebook przyjąłby podobne zastosowanie dla swojej platformy e-płatności, jego roczne przychody wzrosłyby o 19 mld USD. Firma może pochwalić się bowiem 3 miliardami użytkowników. Pomysł jest realny też z powodu kwestii PR-owych.

“Wszelkie próby generowania strumieni przychodów poza reklamami, zwłaszcza tymi, które nie nadużywają prywatności użytkowników, mogą być dobrze odbierane przez udziałowców Facebooka”

– uważa Sandler.

Zresztą kryptowaluta mogłaby podnieść cenę akcji Facebooka, poprzez wzmocnienie dochodów firmy. A to mogłoby zdecydowanie się przydać, bowiem cena akcji spadła poniżej 125 USD z wysokości 217 USD.

Kontrowersje

Facebook ma problem. Po aferze związanej z Cambridge Analytica zaufanie do giganta spadło. Dziś firma stara się zdywersyfikować swoje działania, aby inwestorzy pozostali na pokładzie. Uważa się, że wejście na rynek płatności to kolejna granica, którą może przekroczyć.

„W oparciu o nasze badania, pierwsza wersja Facebook Coina może być kryptowalutą przeznaczoną do jednego celu, dla mikropłatności oraz krajowych przelewów bezpośrednich p2p, bardzo podobną do dzisiejszego Venmo”

-stara się wyrokować analityk.

Ponoć Facebook chce opracować rodzimą e-monetę powiązaną z globalną siecią płatności działającą za pośrednictwem platformy komunikacyjnej WhatsApp. Użytkownicy mogliby ekspresowo wysyłać coiny do swoich kontaktów za pomocą blockchaina. Sam Sandler opisał ten krok jako coś „bardzo potrzebnego na tym etapie narracji firmy”.

Krok nie byłby też całkiem rewolucyjny, ponieważ nad własnym stablecoinem pracuje także JP Morgan – bank inwestycyjny dotąd niechętnie podchodzący do kryptowalut.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293