fbpx

Facebook skręca w kierunku decentralizacji

Na dorocznej konferencji F8 jednym z tematów omówionych przez Marka Zuckerberga była przyszłość prywatności. Twórca Facebooka przy planowaniu przyszłości swojego portalu stawia dziś ponoć na decentralizację.

Media już wcześniej sugerowały, że Facebook może skręcać w tym kierunku.

Problemy decentralizacji Facebooka

Prawdopodobnie – mimo zapewne czystych intencji Zuckerberga – nie obejdzie się bez komplikacji.

Pierwszy problem Facebooka z przejściem na platformę prywatną lub zdecentralizowaną leży w samym modelu biznesowym. Obecnym generatorem przychodów jest obsługa reklam dla 2,38 miliarda użytkowników. Firma będzie więc musiała zmienić model biznesowy, przejść „z modelu przychodów z reklam na model usług finansowych”.

Drugi problem firmy sprowadza się do prywatności. Choćby Anthony Pompliano stwierdza, że obecna reputacja Facebooka w kwestii prywatności nie jest najsilniejszą stroną portalu. I to już niezależnie od tego, czy wcześniej ujawniono dane wrażliwe (chodzi o aferę Cambridge Analytica), czy też nie.

Może się udać?

Facebook zatrudnia ponad 37 tys. pracowników i generuje przychód rzędu 16,6 miliarda dolarów. By rewolucjonizować metodę swojego działania i zwiększyć decentralizację, posiada do tego potrzebne zasoby – i to zarówno finansowe, jak i personalne.  Zdaniem ekspertów, “z pięcioma nowymi profilami na Facebooku tworzonymi na sekundę, ma odpowiednią liczbę użytkowników, aby umożliwić taką zmianę paradygmatu.”

Poza tym ten proces niejako już się rozpoczął. Mowa tu np. o tokenie Facebooka „Facecoinie”, o którym donoszą od pewnego czasu media. Na razie o projekcie nie wiadomo wiele – przynajmniej jeśli chodzi o oficjalne informacje – ale pewnikiem jest już to, że firma posiada swój dział blockchain. Nowa usługa miałaby wygenerować zaś „19 miliardów dolarów do 2021 roku”, jak donosi analityk Barclays.

Od zeszłego roku powracają też informacje o tym, że Facebook jest zainteresowany emisją własnego stablecoina, który działałby na bazie Whatsappa.

Mimo tego wysiłki Facebooka na rzecz decentralizacji, a zwłaszcza tyczące się „Facecoina”, mogą budzić kontrowersje. Jak ujawnił Bitcoinist, coin nie będzie działać podobnie jak Bitcoin lub jakakolwiek inna kryptowaluta. Będzie raczej scentralizowanym narzędziem portalu. Czy ten projekt jest więc dobrym krokiem ku “uspołecznieniu” Facebooka?

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298