fbpx

Ethereum – początek końca?

Choć Ethereum jest dziś drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie, nad projektem pojawiły się czarne chmury. Czy platforma może za jakiś czas upaść?

Ethereum i jego problemy

Fred Wilson to współzałożyciel i dyrektor zarządzający w Union Square Ventures, firmy z branży VC  z siedzibą w Nowym Jorku. Jeszcze niedawno uważał, że Ethereum może zająć miejsce Bitcoina jako największa kryptowaluta z rekordową kapitalizacją rynkową. Teraz zmienił zdanie i podkreśla, że dzisiejsze problemy projektu mogą uniemożliwić jego masową adopcję.

„Ethereum, jak wielu z Was być może wie, wprawia mnie w zakłopotanie. Z jednej strony utorowało ono ścieżkę do bardzo wielu ważnych kwestii: smart kontraktów, programowalnych obliczeń nie wymagających zaufania (trust-free) z potencjałem działania w trybie proof of stake i wiele więcej. Jednak nadal trudno jest tworzyć [aplikacje] na jego podbudowie, występują liczne problemy związane ze skalowalnością i wielu deweloperów rozgląda się za alternatywami w innych miejscach.”

Chodzi więc o skalowalność i zapychanie się sieci – ten sam problem, z którym borykał się już np. BTC w czasie bańki w 2017 r. Tak o tej sprawie mówi np. Vitalik Buterin:

„Skalowalność powoduje duże zatory, gdyż blockchain Ethereum jest prawie pełny. W przypadku dużej organizacji, sposób myślenia jest następujący: jeśli się przyłączymy, to nie tylko będzie on jeszcze bardziej pełny, ale będziemy też rywalizować ze wszystkimi o przestrzeń do realizacji transakcji. [Ethereum] jest już drogie i przez nas będzie jeszcze pięć razy droższe.”

Problem i… po problemie?

Inwestorów może pocieszać to, że twórcy Ethereum znają problem i pracują nad jego rozwiązaniem. Joseph Lubin, współtwórca Ethereum, uważa, że problem zniknie do kilkunastu miesięcy (dokładnie podał przedział: 18-24 miesięcy), po wprowadzeniu zmian dot. skalowalności. Blockchain tego projektu ma stać się nawet ok. 1000 razy bardziej skalowalny, niż jest obecnie. To dobra informacja. Zła jest taka, że to dość długo jak na rynek kryptowalut. Czy więc inwestorzy będą na tyle cierpliwi?

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915