fbpx

Czym jest Ethereum Classic? Opis kryptowaluty ETC

Możliwe, że zastanawiałeś się już nad koneksjami pomiędzy Ethereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC). Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć co łączy, a co dzieli te 2 kryptowaluty.

Krótka Historia Ethereum Classic

Zacznijmy od tego, że Ethereum Classic nie jest tak do końca nową kryptowalutą. Nie można go także nazwać klonem Ethereum, który powstał w celu imitowania projektu ETH. Sednem decentralizacji jest to, że sieć ma być demokratyczna i każdy może do niej dołączyć. Sieć podejmuje decyzje za pomocą mocy obliczeniowej, wykopując nowe bloki. Jeśli ktoś nagle stwierdzi, że chce zrobić hard forka i utworzyć własną sieć to ma taką możliwość. Pytanie czy inni zrobią to samo? Czy pojedynczy górnik lub kopalnia porwie za sobą całą sieć?

Do rozłamu sieci doszło przez słynny hack DAO (zdecentralizowanej autonomicznej organizacji) Ethereum. Hackerowi udało się wówczas wykraść 50 mln $ w Ethereum. Narodził się pomysł aby cofnąć stany adresów portfeli wszystkich użytkowników sieci do miejsca sprzed włamania. Spowodowało to rozłam ideologiczny między społecznościami.

Każdy z rozproszonych rejestrów (blockchainów) jest identyczny aż do bloku 1920000, kiedy zastosowano hard fork by dokonać refundacji uczestnikom DAO. Po hard forku wszystkie salda, portfele i transakcje, które odbyły się na Ethereum do czasu hard forka są dalej uznawane za poprawne. Po hard forku powstały 2 różne społeczności i 2 blockchainy działające już kompletnie niezależnie od siebie. W podobny sposób z Ripple narodził się Stellar a z Bitcoina (oprócz wielu innych monet), jego najbardziej udany fork – Bitcoin Cash.

Porównanie Ethereum i Ethereum Classic

Ethereum Classic wciąż oferuje to samo co Ethereum. Posiada zdecentralizowane aplikacje oraz smart contracts. Ethereum Classic ma także ten sam średni czas bloku, wielkość i nagrodę dla górników cyfrowych.

Gdy doszło do podział, jedni uważali, że “kod jest prawem” i nie można ingerować w blockchain, gdyż “co zostało już wykopane, nie powinno zostać zmieniane”. Według tej części społeczności ingerencja w kod zaburza to idee blockchaina oraz może prowadzić do tego, że taka sytuacja powtórzy się w przyszłości. Użytkownicy, którzy opowiadali się za hard forkiem, mówili, że to do społeczności powinna należeć ostateczna decyzja oraz, że haker nie powinien móc się wzbogacić kosztem innych, a środki powinny zostać zwrócone ich prawowitym właścicielom. Ostatecznie większość społeczności wybrała opcję z przywróceniem stanu adresów do momentu sprzed włamania.

W ten sposób ETC stał się sposobem na utrzymanie ciągłości blockchaina bez żadnych ingerencji. Kiedy nastąpił hard fork część użytkowników nie zgodziła się na aktualizację swojego oprogramowania i postanowiła dalej kopać na blockchainie, który nie miał tych implementacji. Doprowadziło to do powstania nowej społeczności oraz waluty – ETC, którą giełdy i kantory dodały na swoje rynki.

Pomimo, że Ethereum Classic posiada te same właściwości co Ethereum, jest on traktowany jako kompletnie odrębna i autonomiczna kryptowaluta, która posiada swój własnym blockchain, zespół i społeczność. Ma także nieco inny roadmap i skupia się na przejęciu nieco innego segmentu rynku niż Ethereum.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293